Μεγάλη νίκη για τον Διαγόρα, “ψαλίδισε” τις ελπίδες της Καλαμάτας

Τέλος στο αρνητικό σερί έξι συνεχόμενων ηττών έβαλε ο Διαγόρας, ο οποίος παρότι παρατάχθηκε με πολλές και σημαντικές απουσίες, έβγαλε πάθος, αυταπάρνηση και επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας για τη 19η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Λεσάι το «χρυσό» των «κυανέρυθρων» που έφτασαν αισίως τους 25 βαθμούς, ενώ τέσσερις περισσότερους έχουν οι Μεσσήνιοι που είδαν την πρωτοπόρο Athens Kallithea να απομακρύνεται 14 βαθμούς.

Με δέκα ολοκλήρωσε το ματς ο «γηραιός», καθώς αποβλήθηκε στο 90+1’ ο Μουντές.

Έπειτα από ένα πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι με αργό ρυθμό και δίχως ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, ο Διαγόρας κατάφερε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος των φιλοξενούμενων και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 19’ έπειτα από κακή μεταβίβαση του Κάτσε, ο Φέκκας κέρδισε τη μπάλα, τροφοδότησε τον Λεσάι και ο τελευταίος με ένα… ξερό διαγώνιο σουτ από τα όρια της περιοχής νίκησε τον Κοβάλ για το 1-0.

Ο «γηραιός» έκλεισε καλά τους χώρους, εγκλώβισε το παιχνίδι της Καλαμάτας, η οποία ωστόσο στο 35’ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από σέντρα ακριβείας του Άλβες, ο Πασάς παρά το μαρκάρισμα του Δημητρίου κατάφερε να κάνει το γυριστό, με τον Γαλάνη να διώχνει ενστικτωδώς. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση τους προσπαθώντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Διαγόρα, με τον Κοβάλ να μπλοκάρει με υπερένταση το σουτ του Λεσάι στο 39’.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν εξ ολοκλήρου την κατοχή της μπάλας, ωστόσο είχαν φλύαρη υπέροχη, δίχως να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Γαλάνη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η «Μαύρη Θύελλα» ανέβασε περισσότερο την πίεση, γέμισε αρκετές φορές την μπάλα προς την περιοχή, ωστόσο η άμυνα του «γηραιού» δεν άφησε περιθώρια για κάτι περισσότερο. Στο 90+1’ η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μουντές, μεταφέροντας επιπλέον άγχος στους «κυανέρυθρους». Η Καλαμάτα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 94’ «άγγιξε» την ισοφάριση. Ο Κάτσε εκτέλεσε κόρνερ, ο Κωνσταντινόπουλος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως ο Γαλάνης με σπουδαία επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία και χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στον Διαγόρα που ξεκόλλησε βαθμολογικά φτάνοντας τους 25 βαθμούς.

Διαγόρας Ρόδου (Ράτκο Ντόστανιτς): Γαλάνης, Αρίας, Ματίγιεβιτς, Δημητρίου, Νικόλης (70’ λ.τ. Τσάβος), Παπατόλιος, Μουντές, Λούκιτς (70’ λ.τρ. Βολάκης), Φέκκας (83’ Ροντρίγκες), Λεσάι (83’ Δερμιτζάκης), Ταχματζίδης (60’ Σταματούλλας)

Καλαμάτα (Τόλης Τερζής): Κοβάλ, Τζανακάκης, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Βαλεριάνος, Κάτσε, Κοζορώνης (46’ Κωνσταντινόπουλος), Άλβες (70’ Λόπεθ), Ακόστα (46’ Γρίβας), Ελιβέλτο (61’ Κωτσόπουλος), Πασάς