Super League : Νίκησε την Κηφισιά και “έπιασε” κορυφή η ΑΕΚ (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 την Κηφισιά για την 23η αγωνιστική της Super League 1 και “πάτησε” στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας και την εξέλιξη του ντέρμπι, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακός.

Ο “δικέφαλος” ξεπέρασε το εμπόδιο της Κηφισιάς, με τον Λιβάι Γκαρσία να μην πτοείται από το χαμένο του πέναλτι και να βρίσκει δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αποθέωση και για τον Πήλιο, με τον νεαρό μπακ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. «Κερασάκι» της ημέρας αποτέλεσε το… παρθενικό γκολ του Λιούμπισιτς, με 10 αγωνιζόταν η Κηφισιά από το 4ο λεπτό!

Η επιστροφή του κόσμου στην OPAP Arena, ώθησε την ΑΕΚ σε άλλη μία εντός έδρας επιβλητική εμφάνιση (3-0, 18/02). Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν ασφυκτικά την Κηφισιά, για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League και ικανοποίησαν τους οπαδούς τους, με μία ολοκληρωτική εμφάνιση. Ξανά γεμάτη η Νέα Φιλαδέλφεια, μετά από παραπάνω από δύο μήνες «αποχής».

Από το 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Σπίνος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, όταν «γκρέμισε» τον Γκαρσία εντός περιοχής, ενώ ήταν πρόσωπο με την εστία.

Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Αναγνωστόπουλο όμως να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» δεν τα έβαψε όμως… μαύρα, καθώς στο 19ο λεπτό πήρε την εξαιρετική σέντρα του Ελίασον και με κεφαλιά… ψαράκι, έκανε το 1-0.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 24’ ο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και έκανε με δεύτερη κεφαλιά το 2-0.

Ο Ελίασον επιχείρησε να γίνει σκόρερ, όμως το σουτ του Σουηδού στο 34’ δεν ήταν αρκετό, για να νικήσει τον Αναγνωστόπουλο.

Άλλη μία καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τους Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς να συνδυάζονται ιδανικά, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε απευθείας άουτ.

Ο Πήλιος έφτασε κοντά στο πρώτο του γκολ στο 64ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Έλληνα μπακ δεν είχε στόχο. Αυτό όμως δεν εμπόδισε από την κερκίδα να τον αποθεώσει, φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα του.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Λιούμπισιτς, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Άμραμπατ, για το τελικό 3-0.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον (71′ Λιούμπισιτς), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (71′ Πιζάρο), Ελίασον (77′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (71′ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (70′ Άμραμπατ)

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Τσάπαν (73′ Μποτία), Μιλίτσεβιτς, Σολόα (57′ λ.τ. Κλωναρίδης), Τσανάτζια, Μπιφούμα (57′ Πρίτσας), Σάντος, Μένεντεθ, Οζέγκοβιτς (73′ Τετέι)