Premier League : Με άγχος η Σίτι κόντρα στην Μπρέντφορντ, “καθάρισε” ο Χάαλαντ (vid)

Παραλίγο “ζημιά” για τη Σίτι, που έπαιξε με περίσσιο άγχος κόντρα στην Μπρέντφορντ.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα έκαμψε την αντίσταση των φιλοξενούμενων και πήρε τη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής στην Premier League. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν ο λυτρωτής, με τον Νορβηγό να σκοράρει για πρώτη φορά κόντρα στις “σφήκες”. Κάπως έτσι οι “Πολίτες” ανέβηκαν στους 56 βαθμούς και τη δεύτερη θέση ανάμεσα σε Λίβερπουλ (57) και Άρσεναλ (55) με τις τρεις πρωτοπόρες ομάδες να χωρίζονται από μόλις δύο βαθμούς.

Το γεγονός πως δε βρήκαν το γκολ, αν και το δικαιούνταν βάσει των πολλών ευκαιριών τους, επηρέασε τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα και στο δεύτερο μέρος δεν έβγαλαν τόσες πολλές φάσεις, ωστόσο ένα λάθος της άμυνας των μελισσών ήταν αρκετό για να λύσουν το γόρδιο δεσμό.

Αυτό έγινε στο 71′, με τον Άγερ να γλιστράει μετά από την κάθετη πάσα που πέρασε ο Άλβαρες και τον Χάαλαντ να βγαίνει μόνος απέναντι στον Φλέκεν, για να τον νικήσει με συρτό αριστερό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να κάνει το 1-0, με το 17ο φετινό γκολ του στην Premier League και 22ο συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις.

Το τελευταίο 20λεπτο της κανονικής διάρκειας και τα επτά έξτρα λεπτά των καθυστερήσεων δεν επεφύλαξαν κάποιο άλλο γκολ, με την πρωταθλήτρια Αγγλίας, Ευρώπης και κόσμου να κρατάει το χρυσό 1-0 επί των Λονδρέζων και να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο, αφού προσπέρασε την Άρσεναλ και σκαρφάλωσε μόνη στη 2η θέση, έχοντας πλέον απόσταση ενός βαθμού από τη Λίβερπουλ.