Premier League : Άλλο ματς για 56 λεπτά, στο τέλος όμως “μίλησε” η πραγματική Λίβερπουλ (vid)

Μπορεί για 56 λεπτά, η Λίβερπουλ να ήταν πίσω στο σκορ κόντρα στην εξαιρετική μέχρι εκείνο το σημείο Λούτον, όμως η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στους Reds.

Από τότε που ο Γιούργκεν Κλοπ είπε ότι αποχωρεί, τα ντεσιμπέλ στο “Άνφιλντ” έχουν αυξηθεί αισθητά και ο μύθος της Λίβερπουλ, ότι ο κόσμος την προωθεί όταν δεν ξέρει ότι μπορεί, γιγαντώνεται, παρ’ ότι δεν ήταν αυτή η διακύβευση στο 4-1 επί της Λούτον, για το 26ο παιχνίδι των “κόκκινων” στη φετινή Premier League.

Ουδείς, πάντως, μπορεί να αρνηθεί ότι τη στιγμή που ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ ισοφάρισε με κεφαλιά στο 56′ και το “Άνφιλντ” σείστηκε, δεν ήταν θέμα χρόνου το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ, που θα ολοκλήρωνε την ανατροπή. Αυτήν τη φορά, η δεύτερη ασίστ του Αλέξις ΜακΆλιστερ δεν ήρθε από κόρνερ, αλλά από ωραία σέντρα στο ύψος της περιοχής, που βρήκε τον Κόντι Γκάκπο σαν πασαδόρος κεντρικό του σε πρώτο χρόνο στο βόλεϊ, με τον Ολλανδό να σκοράρει επίσης με το κεφάλι για το 2-1 στο 58′.

Το παιχνίδι είχε γυρίσει και ό,τι κι αν έκαναν ο Άντρος Τάουνσεντ και ο Ρος Μπάρκλεϊ, δεν έμοιαζε αρκετό. Μάλιστα, η Λούτον προηγήθηκε με τον Τσιεντόζι Ογκμπένε περίπου στο λεπτό που σκόραρε και στην εντός έδρας ήττα της, 2-1, την Κυριακή από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Εκείνο το χρονικό διάστημα, πάντως, δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι, παρ’ όλο που η Λίβερπουλ έπαιξε χωρίς τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Ντάρβιν Νούνιες, που ο Κλοπ φοβάται ειδικά για εκείνους τους μυϊκούς τραυματισμούς όπως ο διάβολος το λιβάνι. Φυσικά, υπάρχουν οι τραυματισμοί των Ντιόγκο Τζότα και Ντομινίκ Σομποσλάι, ενώ ο Άντι Ρόμπερτσον μπήκε στο 68′. Ο Κλοπ θα ήθελε να τους έχει όλους μαζί στον τελικό του League Cup την Κυριακή, με την Τσέλσι -που είναι ο λόγος που οι “κόκκινοι” έπαιξαν μεσοβδόμαδα- αλλά αυτό δεν είναι εφικτό.

Η Λίβερπουλ βρήκε άλλα δύο γκολ, με ωραία προσπάθεια του Λούις Ντίας στο 71′ και σουτ του Χάρβεϊ Έλιοτ στο 90′. Είναι στους 60 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη Μάντσεστερ Σίτι, με ματς περισσότερο.