Bundesliga : “Λύτρωση” στο 90+1′ με τον Κέιν για τη Μπάγερν (vid)

Ο Κέιν έβαλε δύο γκολ κι έδωσε ζωή στην Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε με 2-1 της Λειψίας και άφησε πίσω της τις τρεις σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Champions League.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Τόμας Τούχελ είναι στους 53 πόντους στο -8 από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν, βάζοντας τέλος σε σερί αρνητικών αποτελεσμάτων. Στην 5η θέση με 40 πόντους οι “ταύροι”.

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες απειλητικές ευκαιρίες. Οι Βαυαροί είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις μπροστά από την εστία του Μπλάσβιχ.

Τη σημαντικότερή τους στιγμή είχαν στο 24ο λεπτό. Ο Χάρι Κέιν έκανε το ψαλίδι μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και έτσι μπλόκαρε άνετα ο τερματοφύλακας της Λειψίας.

Στο 56ο λεπτό η Μπάγερν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Κέιν σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 70′ έφτασαν στην ισοφάριση.

Ο Όλμο μοίρασε στον Σέσκο, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε και σε πόδι παίκτη της Μπάγερν, άλλαξε ελαφρώς πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Η Μπάγερν, ωστόσο, κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα στο 90+1′. Ο Τσούπο-Μότινγκ τροφοδότησε τον Χάρι Κέιν, οποίος με γυριστό μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.