Bundesliga : Νέα “αυτοκτονία” για τη Ντόρμουντ, ματσάρα στο Deutsche Bank Park (vids)

Η Χοφενχάιμ πήρε σπουδαία νίκη στη Βεστφαλία κόντρα στην Ντόρτμουντ με 3-2 χάρη σε δύο γκολ του Μαξιμίλιαν Μπάιερ που έκανε την ανατροπή, για την 23η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Ιλάς Μπεμπού άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όμως η Μπορούσια δεν πτοήθηκε και άρχισε να επιτίθεται και να κάνει τελικές κατά ριπάς. Στο 21ο λεπτό ο Ντόνιελ Μάλεν και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίκο Σλότερμπεκ έκανε την ανατροπή.

Οι Βεστφαλοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 2ο μέρος, απειλούσαν και έφτασαν κοντά σε νέο γκολ, όμως μέσα σε ένα τρίλεπτο πάγωσαν από τα δύο απανωτά γκολ του Μπάιερ.

Ο Έντιν Τέρζιτς έριξε τρεις επιθετικούς έπειτα από τα γκολ του Μπάιερ, όμως κανείς εκ των Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς, Γιουσουφά Μουκοκό και Καρίμ Αντεγέμι δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Πριν από τη σέντρα στο Deutsche Bank Park, η Άιντραχτ ήθελε να αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό, από τους “16” του Conference League, και η Βόλφσμπουργκ να σημειώσει την πρώτη της νίκη, μέσα στο 2024. Το φινάλε της αναμέτρησης στη Φρανκφούρτη άφησε ευχαριστημένη την Άιντραχτ, καθώς, με γκολ του Μαρμούς στο 92ο λεπτό, κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Όσο για τη Βόλφσμπουργκ, ναι μεν παρέμεινε αήττητη σε έκτο διαδοχικό ραντεβού με την Άιντραχτ, αλλά παραμένει στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λακρουά στο 2′. Ο Μαξ έφερε το ματς στα ίσα στο 14ο λεπτό, με τον ρυθμό να είναι εκκωφαντικός. Οι “λύκοι” προηγήθηκαν εκ νέου στο 36′ με τον Μπέρενς και στη συνέχεια έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση. Όλα όμως άλλαξαν στο 90’+2′, όταν ο Μαρμούς σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.