Super League 2 : Νίκη “ανάσα” για την Παναχαϊκή, στα play out ο Διαγόρας

Νέο εντός έδρας πισωγύρισμα για τον Διαγόρα, ο οποίος γνώρισε την ήττα (1-2) από την Παναχαϊκή για την 20ή αγωνιστική της Super League 2. Πατρινός και Καραγιάννης οι σκόρερ για τους «ροσονέρι», ο Μανιάς μείωσε για τον «γηραιό».

Η ομάδα της Ρόδου θα αγωνιστεί οριστικά στα play out, καθώς η διαφορά από την 5η Καλαμάτα είναι στους 7 βαθμούς ενώ η Παναχαϊκή πήρε βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 19.

Πολύ καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον «γηραιό» να απειλεί πρώτος στο 5’. Έπειτα από γέμισμα του Γαλάνη και κεφαλιά πάσα του Μανιά, ο Τσιαντούλας τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Λεσάι, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη. Στο 19’ η Παναχαϊκή «πάγωσε» το Δημοτικό Στάδιο, καθώς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Πατρινός πίεσε τον Δημητρίου, ο οποίος υπέπεσε σε τραγικό λάθος, ο νεαρός επιθετικός βγήκε απέναντι από τον Γαλάνη, τον απέφυγε και πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1.

Ο Διαγόρας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και στο 32’ οι Πατρινοί διπλασίασαν τα τέρματα τους, εκμεταλλευόμενοι μια ακόμη αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, με τον Καραγιάννη να στέλνει με διαγώνιο σουτ την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και έχασαν σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του Μανιά από τη μικρή περιοχή να περνάει παράλληλα με την εστία του Κολοβούρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς ανέβασε την απόδοση της και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να επιστρέψει στο ματς. Αρχικά στο 52’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λεσάι, ο Δημητρίου πήρε την κεφαλιά και ο Προύντζος απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Τρία λεπτά αργότερα έπειτα από γύρισμα του Μανωλάκη, ο Τσιαντούλας με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη. Στο 66’ ο Λεσάι επιχείρησε γέμισμα προς την περιοχή και ο Μανιάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Η πίεση του Διαγόρα απέφερε καρπούς στο 72’. Ο Δημόπουλος γέμισε προς την περιοχή, ο Ταχματζίδης με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μανιά και ο πολύπειρος φορ με σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Κολοβούρη, μειώνοντας σε 1-2. Στα τελευταία λεπτά ο Διαγόρας ανέβασε τις γραμμές του ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η Παναχαϊκή κράτησε το προβάδισμα και το πολύτιμο τρίποντο.

Διαγόρας Ρόδου (Ράτκο Ντόστανιτς) : Γαλάνης, Αρίας (88’ Σταματούλλας), Ματίγιεβιτς (70’ Δημόπουλος), Δημητρίου, Μανωλάκης, Μασούρας (70’ Βολάκης), Παπατόλιος, Τσιαντούλας, Λούκιτς (70’ Ταχματζίδης), Λεσάι, Μανιάς

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Καραγιάννης, Νάστος (62’ Μούλντερ), Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ, Προύντζος, Μασούρας (52’ λ.τ. Λιοφάγος), Πετράτος (84’ Ολιβέιρα), Ντε Τομάς (62’ Πέρεζ), Πατρινός (84’ Χριστόπουλος)