Super League 2 : Συνεχίζει το σερί ο Καμπανιακός!

Μια ακόμη σημαντική νίκη για τον Καμπανιακό, που στα τελευταία παιχνίδια έχει καταφέρει να συγκεντρώσει πολύτιμους βαθμούς ενόψει των play out.

Η ομάδα της Χαλάστρας επικράτησε με 1-0 του Αιολικού και τον προσπέρασε στη βαθμολογία, ενώ άφησε πίσω του και την Αναγέννηση Καρδίτσας, που αγωνίζεται αύριο στον Βόλο με την τοπική Νίκη.

Από την άλλη πλευρά, ο Αιολικός δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά τη νίκη του κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, και δύο “στροφές” πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, υποχώρησε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναγνωριστικό το πρώτο 20λεπτό χωρίς υποψία φάσης και για τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι ζωντάνεψε στη συνέχεια με δύο καλές ενέργειες του Ζάκαριτς που δεν κατάφερε ωστόσο να σκοράρει. Στο 24’ με έξυπνη ενέργεια μέσα στη μικρή περιοχή σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε κόρνερ, ενώ στο 27’ το πλασέ στην κίνηση που επιχείρησε ήταν αδύναμο. Μοναδική αξιόλογη ευκαιρία για τους γηπεδούχους μια κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι που μπλόκαρε σταθερά ο Ντόκιτς. Μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου ακολούθησε καλός αγωνιστικός ρυθμός, ωστόσο παρέμεινε το 0-0.

Κοντράστ συναισθημάτων στην επανέναρξη με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Στο 49’ ο Αιολικός έφτασε μια ανάσα από το 0-1 με τον Ζάκαριτς από θέση τετ α τετ και τον Ενομό στη συνέχεια που δεν κατάφερε να πλασάρει στην επαναφορά. Στο επόμενο λεπτό με τρομερό σουτ του Νίκου Καθάριου η μπάλα κατέληξε στην εστία του Ντόκιτς και αφού χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 53’ ο Γαρύφαλλος αμαρκάριστος με κεφαλιά απείλησε ξανά, όπως και ο Ζάκαριτς λίγο αργότερα με σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση, στην τελευταία ουσιαστικά καλή φάση στο ματς.

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Γιακουμής, Καθάριος Π. (74’ Πολύζος), Λαγωνίδης, Γιουκούδης (81’ Μυστακίδης), Σαρβανίδης, Πόζογλου (60’ Τότσκα), Μπούσης, (81’ Παπαστεριανός), Καθάριος Ν. (60’ Μανιός), Έππας, Φροσύνης, Γαρύφαλλος

Αιολικός (Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης (61’Σινγκ), Ντίμοφ, Τριανταφύλλου (46’Μπαλογιάννης), Μπενίτες, Ιγκνιάτοβιτς, Τριανταφυλλάκος (87’Σαραντίδης), Γιοκέ, Ζάκαριτς, Nnomo, Σρνιτς