Super League : Άφησαν δύο βαθμούς στην Ηλιούπολη τα Χανιά

Παίζοντας με 10 παίκτες από το 27ο λεπτό μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μαζουλουξή τα Χανιά έμειναν στο 0-0 με το Αιγάλεω.

Σε συνδυασμό μάλιστα με τη νέα νίκη για την Athens Kallithea στη Νέα Σμύρνη επί του Τηλυκράτη, η διαφορά απλώνεται πλέον στους 8 βαθμούς υπέρ της ομάδας του Αλέκου Βοσνιάδη.

Τα Χανιά μέχρι την αποβολή ήταν πολύ καλύτερα του Αιγάλεω και έδειχνε ότι ήταν θέμα χρόνου ίσως να σημειώσουν το γκολ, ωστόσο από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο κεντρικός αμυντικός των Χανίων τα πράγματα έγιναν αναπόφευκτα πολύ δύσκολα…

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά απείλησαν ελάχιστα την αντίπαλη εστία, έχοντας την πιο σημαντική τους ευκαιρία στο 85ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Ντίας και κεφαλιά του Βουό η μπάλα έφτασε στο Μάνο που από πολύ κοντά επιχείρησε με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κυρίτση χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Πολίτης (57’ Μπαστακός), Παυλάκης, Ζιούλης, Μίκο, Γαρουφαλιάς, Μπάμπης, Ικεότσα (89’ Καρρίκι), Νταβιώτης, Μίσκου (75’ Ραμίρεζ), Σταμένκοβιτς (89’ Μπουλάρι)

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Κατσούρι (78’ Βουό), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (55’ Παναγιώτου), Τσορνομάς (30’ Μουτόμπο), Πέιος, Ντίας, Μανουσάκης (55’ Νίλι), Μάνος, Μάναλης (78’ Κόλα)