Super League : ΠΑΟΚ της…ανατροπής στο Αγρίνιο, “κλειδί” του ματς ο Κωνσταντέλιας (vids)

Για 72 λεπτά, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν με την…πλάτη στον τοίχο στην έδρα του Παναιτωλικού, όμως από εκείνο το σημείο και μετά εμφάνισε τα στοιχεία που τον έχουν χαρακτηρίσει φέτος, και πήρε μια ακόμη νίκη, τη 17η φετινή.

Μετρώντας τις απουσίες των Εκόνγκ, Μιχαηλίδη, Τάισον, Κοτάρσκι, Μπάμπα και Μπράντον, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να βγάλει αντίδραση στο Αγρίνιο, μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό από το Κύπελλο, και να λύσει τη δύσκολη εξίσωση του Παναιτωλικού. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να κάνουν ακόμη δυσκολότερο το έργο του Δικεφάλου καθώς έριξαν τον ΠΑΟΚ στα… σκοινιά με το «καλημέρα».

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο μόλις 5′ λεπτό της αναμέτρησης με το φοβερό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη που δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Ζίβκοβιτς.

Στο 12΄μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μουργκ με εξαιρετικό φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τσάβες.

Στο 35΄ευκαιρία για τον Παναιτωλικό αυτή τη φορά, με τον Σενγκέλια να κάνει δυνατό σουτ και τον Ζίβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Με τους ανθρώπους του Δικεφάλου να κάνουν «ιδιαίτερα» στον Σαμάτα, ο Τανζανός φορ επιστρατεύθηκε με την έναρξη του β΄μέρους από τον Ραζβάν Λουτσέσκου ως πρώτη αλλαγή αντί του Τζίμα. Ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να πέσει και πάλι στη γνωστή… αδράνεια που τον χαρακτηρίζει κατά την επανέναρξη των αγώνων, ωστόσο, ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε μπροστά του τον Ζίβκοβιτς στη φάση του 48′.

Στο 60΄ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Κωνσταντέλια όμως ακυρώθηκε για θέση οφσάιντ του Ντεσπόντοφ.

Ένα «χορευτικό» του Κωνσταντέλια, άνοιξε το δρόμο της ανατροπής για τους ασπρόμαυρους σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 72′ ο Σάστρε υποδέχθηκε την ωραία πάσα του «Ντέλια» και από πλάγια θέση έκανε τη σέντρα-σουτ, η μπάλα βρήκε στον Τορεχόν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 73΄γκολ και πάλι για τον ΠΑΟΚ ο οποίος βρήκε το δεύτερο γκολ μέσα σε 1 λεπτό με τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός με απίθανο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τσάβες και στην συνέχεια στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 90΄ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με τον Κωνσταντέλια, που το πανηγύρισε δεόντως!

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) : Τσάβες, Μλάντεν, Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης (69΄Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (69΄Ντίας), Τσιγγάρας (82΄Πέρες), Ζοάο Πέδρο (82΄Λομόνακο), Μαλής, Στάγιτς, Λιάβας (82΄Μαυρίας)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Kοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (73΄Γιόνι), Μάρκος Αντόνιο (63΄Οζντοέφ), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (82΄Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (63΄Ζίβκοβιτς), Τζίμας (46΄Σαμάτα)