Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων: Ντεμπούτο με 57,97 μ. για την Ελίνα Τζένγκο – Δυνατός αγώνας στη σφυροβολία Ανδρών

9ο ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΙΨΕΩΝ 2024 (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)

Μια διοργάνωση που έχει γίνει θεσμός και αποτελεί την πρώτη στάση των αθλητών και αθλητριών για τη θερινή σεζόν. Ο φετινός αγώνας είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Κώστα Σταθελάκου.

Η Ελίνα Τζένγκο επέλεξε την Κρήτη για τον αγώνα της πριν το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 57,97 μ. κι έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει της διοργάνωσης της Πορτογαλίας.

Η αθλήτρια διανύει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της και ακόμη δεν είναι στην κατάσταση που θέλει. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2022 είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 51,72 μ., 52,12 μ., 51,66 μ., 51,41 μ. και έκλεισε με το 57,97 μετρά. Τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε η Θεοδώρα Αραμπατζή με 52,17 μ. και την τρίτη η Αφροδίτη Μανιού με 49,23 μέτρα.

Από νωρίς μακριά οι σφυροβόλοι

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ήταν ο μεγάλος νικητής στο – αναμφίβολα – συναρπαστικότερο αγώνισμα της ημέρας. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη έστειλε τη σφύρα στα 74,07 μ. στην έκτη του βολή, ενώ νωρίτερα είχε πετύχει 73,34 μ. στην πρώτη και 73,57 μ. στην τέταρτη βολή του. Ο Μιχάλης Αναστασάκης χρειάστηκε να φτάσει στην τέταρτη βολή για να βρει τον ρυθμό του και με 73,30 μ. και να κλείσει τελικά τον αγώνα με 73,90 μ. και τη δεύτερη θέση. Ο φιναλίστ το καλοκαίρι στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης, που γυμνάζεται με τον Αλέξανδρο Παπαδημητρίου ξεκίνησε τον αγώνα του με 69,95 μ., 69,38 μ. 69,78 μ. και συνέχισε με 73,30 μ., 73,22 μ. και 73,90 μέτρα. Ο Ορέστης Ντουσάκης βελτίωσε τρεις φορές το ατομικό του ρεκόρ στη διάρκεια του αγώνα, αρχικά με τα 71,97 μ. στη δεύτερη βολή κι έπειτα με τα 72,46 μ. στην τρίτη και τα 73,25 μ. στην έκτη και τελευταία προσπάθεια. Ο αθλητής του Γιάννη Μπαρλή ξεκίνησε ιδανικά τη χρονιά και άφησες πολλές υποσχέσεις ενόψει των σημαντικών διοργανώσεων του καλοκαιριού. Δύο ακόμη αθλητές ξεπέρασαν σήμερα τα 70,00 μ., ο Ιβάν Μενγκλέμπεη με 72,06 μ. και ο Γιάννης Κορακίδης με 70,93 μέτρα.

Η Κοσμίδου έγινε η πέμπτη Ελληνίδα όλων των εποχών

Η Σταυρούλα Κοσμίδου είναι από τις ανερχόμενες αθλήτριες στη σφυροβολία γυναικών και το απέδειξε σήμερα με τα 67,91 μ. στην έκτη και τελευταία της βολή στη σφυροβολία. Η αθλήτρια του Κώστα Κοροσίδη βελτίωσε το ατομικό της (66,16 μ.) κι έγινε η πέμπτη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα. Η αθλήτρια είχε ξεπεράσει τον εαυτό της και στην τρίτη της βολή, όπου μετρήθηκε στα 67,76 μέτρα. Η αθλήτρια κατέκτησε την πρώτη θέση στον αγώνα μπροστά από την Κύπρια Βαλεντίνα Σάββα (67,87 μ.) και τη Ναταλία Μάγου (53,50 μ.).

Στη σφαιροβολία των ανδρών ο Οδυσσέας Μουζενίδης αναδείχθηκε νικητής με 19,03 μ., σε μια εμφάνιση που ήρθε σε συνέχεια εκείνων της χειμερινής περιόδου. Ο αθλητής ήταν νικητής στο Πανελλήνιο κλειστού με 19,48 μ., πριν από μια εβδομάδα στο ΣΕΦ.

Η Αναστασία Ντραγκομίροβα ήταν η νικήτρια στη σφαιροβολία των γυναικών με 15,66 μ. και ακολούθησε η Μαρία Μαγκούλια με 15,46 μ. και η Μαρία Ανδρεάδη με 14,29 μέτρα.

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, λίγους μόλις μήνες από τη γέννηση του πρώτου της παιδιού και έστειλε το δίσκο στα 50,10 μέτρα. Η αθλήτρια θέλει να επιστρέψει το καλοκαίρι στις κορυφαίες διοργανώσεις της χρονιάς.

Ο Κύπριος Γιώργος Κονιαράκης έστειλε το δίσκο στα 60,13 μ. και αναδείχθηκε νικητής στο αγώνισμα και ακολούθησαν οι Αρτέμιος Αδαμάκης και Ιάσων Θανόπουλος με 55,44 μ. και 54,01 μ., αντίστοιχα.

Με το βλέμμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Αδαμαντία Φραντζεσκάκη που ήταν νικήτρια στη σφυροβολία Κ20 με 58,22 μ., επίδοση που είναι ατομικό της ρεκόρ και καλύτερη από το όριο για το Παγκόσμιο Κ20. Δεύτερη με 56,31μ. ήταν η Αφροδίτη Τζατζιμάκη και τρίτη η Βαλεντίνα Δρακοπούλου με 54,94 μέτρα.

Πολύ καλός αγώνας έγινε στη σφυροβολία Ανδρών Κ20. Νικητής με νέο ατομικό ρεκόρ ήταν ο Παύλος Τζαμτζής με 73,11μ. και ακολούθησαν οι Γιώργος Παπαναστασίου και Σοφοκλής Κουβεδάκης με 72,31μ. και 69,70μ., αντίστοιχα. Οι τρεις αθλητές ξεπέρασαν το όριο των 67,50μ. για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Λίμα.

Η Γεωργία – Θεοφανία Κατσαρού ήταν νικήτρια στον ακοντισμό Γυναικών Κ20 με 49,00 μ., επίδοση κοντά στο όριο των 49,50 μ., που απαιτείται για συμμετοχή στο Παγκόσμιο της κατηγορίας της. Κοντά στο όριο (14,50 μ.) για τη διοργάνωση στο Περού ήταν και η βολή της Ηλέκτρας Χιουτακάκου στη σφαιροβολία Κ20 που ήταν πρώτη με 14,49 μέτρα.