Serie A : Με…φόρα από την πρόκριση στο Conference η Ρόμα (vid)

Πιο εύκολα απ ότι δείχνει το σκορ, νίκησε την Τορίνο η Ρόμα και έφτασε τους 44 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 5η της βαθμολογίας Αταλάντα.

Κορυφαίους για τους “τζιαλορόσι” ο Πάολο Ντιμπάλα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και φανέρωσε την τεράστια θέληση του ίδιου αλλά και των συμπαικτών του να επιστρέψει η Ρόμα στο Champions League.

Μετά από 42 “άσφαιρα” λεπτά, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ από τα 11 βήματα, με τον Ντιμπάλα να βρίσκει τον στόχο, όμως η Τορίνο αντέδρασε αμέσως και δύο λεπτά μετά, ο Ζαπάτα έφερε το ματς στα ίσια.

Δώδεκα λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα για το δεύτερο ημίχρονο, ο Κριστάντε έδωσε πάσα “πάρε βάλε” στον Ντιμπάλα, ο οποίος έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο 30χρονος Αργεντίνος στράικερ χρειάστηκε άλλα δώδεκα λεπτά να πετύχει το τρίτο γκολ και συγκεκριμένα στο 69′.

Η Τορίνο πίεσε στη συνέχεια, οι αλλαγές του Ιβάν Τζούριτς βοήθησαν αρκετά και η πίεση έφερε καρπούς στο 88′, όταν ο Χούισεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-2.

Στα λεπτά που έμειναν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, η Ρόμα κράτησε πίσω και δεν επέτρεψε στην Τορίνο να ζητήσει κάτι περισσότερο από το ματς.