Σπουδαίο διπλό στον Βόλο για την Αναγέννηση Καρδίτσας

Μια πολύ σημαντική νίκη, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, πέτυχε στη Νεάπολη του Βόλου η Αναγέννηση Καρδίτσας.

Η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη επικράτησε με 2-1 της Νίκης Βόλου και έφτασε τους 23 βαθμούς, διατηρώντας τις ελπίδες της για είσοδο στα play off.

Η αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Αναγέννηση που μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ. “Δράστης” ο Κονίλιο, ο οποίος δέχτηκε την ασίστ του Κορέλα και με υποδειγματικό πλασέ, νίκησε τον Γκαραβέλη για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 14′, όμως ο Βερνάρδος αστόχησε σε τετ-α-τετ και τρία λεπτά μετά, ήταν η σειρά της Νίκης να φτάσει στο γκολ, αλλά ο Γκέκας απέκρουσε την εξ επαφής κεφαλιά του Μπαχανάκ.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, η Αναγέννηση “πάγωσε” ακόμα περισσότερο τη Νεάπολη. Αυτή τη φορά σκόρερ χρίστηκε ο Βερνάρδος, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γκαραβέλη και μ με ψύχραιμο πλασέ, “έγραψε” το 0-2.

Στο 56′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο πρώτο τέρμα τους στο ματς. Ο Πολίτης έκανε τη σέντρα, ο Παναγιωτίδης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός εστίας.

Η πίεση της Νίκης αυξήθηκε στη συνέχεια και στο 69′ ο Γκέκας έδειξε ξανά τα αντανακλαστικά του σε προβολή του Κάσσου.

Στο 74′ η Αναγέννηση έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σκόνδρα, ο οποίος ανέκοψε τον Κάσσο που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Στο 86′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ που έψαχναν. Ο Μιράντα πλάσαρε, ο Γκέκας απέκρουσε αλλά ο Πέττας πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Νίκη προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γκαραβέλης, Γαβριηλίδης (46′ Παναγιωτίδης), Μπαχανάκ (59′ Αναστασίου), Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Λίταινας (46′ Τοπαλίδης / 79′ Πέττας), Κρητικός (59′ Μακατσάρια), Μιράντα, Πολίτης, Κάσσος

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης) : Γκέκας, Ντουμάνης (61′ Παπαδάκος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κορέλας (61′ Κοκκίνης), Σαλαμούρας, Βερνάρδος (90′ Στασινόπουλος), Μπούζας (72′ Κέρθι), Κονίλιο (90′ Ζάγγος)