Super League 2 : Νίκη “ανάσα” για τον Παναθηναϊκό Β (vids)

Σε μια πολύ σημαντική νίκη έφτασε ο Παναθηναϊκός Β, που επικράτησε του Ιωνικού με 1-0. Χρυσός σκόρερ για τους “πράσινους” ήταν ο Γιώργος Σιδεράς. Αυτή ήταν μάλιστα η δεύτερη συνεχόμενη νίκη των πράσινων.

Από την άλλη πλευρά, ο Ιωνικός εξέφρασε πολλά παράπονα για διαιτητικές αποφάσεις, ζητώντας μάλιστα πέναλτι σε δύο περιπτώσεις.

Από το πρώτο λεπτό η αναμέτρηση ήταν γεμάτη δυνατές μονομαχίες, σε ένα ματς που διεξήχθη υπό έντονη βροχόπτωση. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα να ανήκει στον Παναθηναϊκό Β΄. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Φουρτάδο πήρε την μπάλα από τα δεξιά, έκοψε προς τα μέσα, αλλά το σουτ του στη συνέχεια πέρασε μόλις άουτ.

Η απάντηση του Ιωνικού ήρθε μόλις ένα λεπτό αργότερα, με του σουτ του Ντάουντα μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από την εστία του Ξενόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν απειλούσαν την εστία της δεύτερης ομάδας του τριφυλλιού. Στο 29ο λεπτό ο Φρόκου πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, σούταρε, αλλά ο Γκέλιος μπλόκαρε. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα για τις δύο ομάδες.

Με την έναρξη του δεύτερου ο Ιωνικός ήταν καλύτερος, με τον Ξενόπουλο να κρατάει το μηδέν σε δύο περιπτώσεις. Η πρώτη ήταν στο 53΄, με την Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει την απευθείας εκτέλεση του Σαλαζάρ, ενώ τρία λεπτά αργότερα έβγαλε το τετ α με τον Σαλίνας.

Στο 71ο λεπτό οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μπουν μπροστά στο σκορ, με το σουτ του Ταβάρες να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ το τριφύλλι πήρε το προβάδισμα. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σιδεράς με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 72΄.

Ο Ιωνικός ζήτησε πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του Σαλαζάρ από τον Λάμψια αλλά και σε ανατροπή του από τον Κάτρη.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κάτρης, Φρόκου (62′ Κρυπαράκος), Φουρτάδο (76′ Καραμπάς), Κυριόπουλος (73′ Καλοσκάμης), Σαρδέλης (46′ Φικάι), Λάμψιας, Μπιλάλ (62′ Ταβάρες)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Γκέλιος, Τασουλής, Ριβέρο, Ντάουντα (68′ Ροντρίγκεζ), Γιακουμάκης (86′ Δρίτσας), Γκοράνοφ, Σερπέζης (59′ Πογοσιάν), Γκίνη (86′ Οικονομίδης), Οικονομόπουλος, Σόουζα, Σαλαζάρ