Super League : Ανατροπή για την ΑΕΚ με “hot” Πόνσε (vids)

“Τρελό” ματς στην Opap Arena, στην τρίτη ανατροπή που καταγράφεται σε αγώνα της 25ης αγωνιστικής!

Οι Πόνσε και Λιούμπισιτς ήρθαν από τον πάγκο στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισαν» για την ΑΕΚ (4-2) κόντρα στον εξαιρετικό για ένα ημίχρονο ΠΑΣ Γιάννινα, που σόκαρε (1-2) την «Opap Arena», αλλά δεν άντεξε.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου στάθηκε εξαιρετικά στη Νέα Φιλαδέλφεια, προηγήθηκε στο ημίχρονο (1-2) ανατρέποντας το γρήγορο προβάδισμα της Ένωσης με Σιμάνσκι, αλλά Πόνσε και Λιούμπισιτς που ήρθαν από τον πάγκο στο δεύτερο μέρος έδωσαν τη λύση για τους «κιτρινόμαυρους» που επικράτησαν με 4-2 για την 25η αγωνιστική της Super League και θα παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ «μπήκε» με ορμή στο ματς και μόλις στο 6ο λεπτό, είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία.

Ο Πινέδα έκλεψε την μπάλα στο όριο της γραμμής του πλαγίου άουτ από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα στον Τσούμπερ, αλλά το σουτ του, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το σκορ «άνοιξε» στο 15ο λεπτό, μετά από όμορφη ενέργεια του Άμραμπατ και εκτέλεση του Σιμάνσκι, που επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους με γκολ, μετά από ενάμιση μήνα απουσίας.

Από το γκολ και μετά, οι «μηχανές» της ΑΕΚ έσβησαν και ο ΠΑΣ Γιάννινα το εκμεταλλεύθηκε στον απόλυτο βαθμό, αφού όχι μόνο έβγαλε αντίδραση, αλλά έκανε την ολική ανατροπή!

Αρχικά, στο 35ο λεπτό, ο Τσαούσης εκτέλεσε το φάουλ, σχεδόν από τη γραμμή του κέντρου, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή της «Ένωσης» και ο Σομποτσίνσκι, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Ηπειρωτών, έκανε το 1-1!

Δέκα λεπτά αργότερα (45′), ο Τσούμπερ έκανε λάθος πάσα λίγα μέτρα εκτός της μεγάλης περιοχής, ο Λεό βρήκε τον Τζίμα και αυτός με φοβερό σουτ από τα δεξιά, προς το απέναντι παραθυράκι, έκανε το 1-2 για τους Ηπειρώτες!

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε επιθετικός μονόλογος της ΑΕΚ. Ο Έκι Πόνσε πέρασε στο ματς, αντικαθιστώντας τον Λιβάι Γκαρσία, και αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή.

Αρχικά, ισοφάρισε στο 69ο λεπτό, μετά από συστημένη εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου. Πέντε λεπτά αργότερα (74′), ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς ολοκλήρωσε την ανατροπή στην… ανατροπή, με προβολή μετά από κεφαλιά του Χατζισαφί.

Εν τέλει, ο Αργεντίνος φορ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Δέκα λεπτά μετά το πρώτο του γκολ (79′), σκόραρε ξανά, όπως και στο πρώτο: με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου!

Κάπως έτσι, διαμορφώθηκε το 4-2, ως τελικό σκορ του ματς, σφραγίζοντας ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο» για την ΑΕΚ, ειδικά όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (57′ Λιούμπισιτς), Βίντα, Χατζισαφί, Πήλιος (78′ Μήτογλου), Σιμάνσκι (57′ Γιόνσον), Άμραμπατ, Πινέδα, Ελίασον, Τσούμπερ (57′ Μάνταλος), Γκαρσία (46′ Πόνσε).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Λιάσος, Καάν (64′ Τούτου), Τζίνο (84′ Μπεγκάλα), Ροσάλες (75′ Κόντε), Τζίμας (75′ Πανάγου), Λεό (84′ Κύρκος).