Super League : Γκολ με το τσουβάλι στην Τρίπολη, η… μπίλια έκατσε στην ισοπαλία

Μετά από ένα 90λεπτο φουλ επιθετικής δράσης και από τις δύο ομάδες, Αστέρας Τρίπολης και Κηφισιά αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3.

Με το σημερινό αποτέλεσμα, η ομάδα της Αρκαδίας θα αγωνιστεί οριστικά στα play out, καθώς ακόμα κι αν φτάσει τη Λαμία στους 34 βαθμούς, μειονεκτεί στην ισοβαθμία. Από την άλλη, η Κηφισιά “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα, που αγωνίζεται σε λίγη ώρα στην Opap Arena.

Τρομερό το πρώτο ημίχρονο, με συγκλονιστική εξέλιξη, πέντε γκολ και πολλές ευκαιρίες, ειδικά από τους γηπεδούχους.

Η Κηφισιά βρέθηκε υπό πίεση στο ξεκίνημα, όμως στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ των Αρκάδων, κατάφερε να σκοράρει. Συγκεκριμένα, έπειτα από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ματέους Σάντος πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα με το στήθος προ του Τσιφτσή, ο οποίος τον ανέτρεψε.

Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Οζέγκοβιτς, άνοιξε το σκορ από τη «βούλα» στο 14ο λεπτό (0-1).

Οι Αρκάδες, βγήκαν αμέσως μπροστά για την ισοφάριση και στο 16′, Μπαρτόλο και Μιριτέλο συνδυάστηκαν στην περιοχή, όμως ο Αναγνωστόπουλος έβγαλε το πλασέ του δεύτερου.

Ο αρχισκόρερ του Αστέρα, βρέθηκε σε θέση βολής ξανά στο 21′ μετά από σέντρα του Γιαμπλόνσκι, όμως ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς του είπε «όχι», όπως έκανε και στην κεφαλιά του Ζουκάνοβιτς, μετά από το κόρνερ που προέκυψε!

Το γκολ του Αστέρα όμως…φαινόταν ότι ερχόταν και τελικά επιτεύχθηκε στο 32′, με τον Μπαρτόλο να κάνει σέντρα ακριβείας στην περιοχή από αριστερά και τον Μιριτέλο να νικά τους πάντες στον αέρα για το 1-1.

Στο 34′, ο Γκος σούταρε επικίνδυνα από το ημικύκλιο, όμως έστειλε την μπάλα άουτ, ωστόσο κόντρα στη ροή του ματς, η Κηφισιά προηγήθηκε δεύτερη φορά στο 36′!

Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Οζέγκοβιτς πήρε την κεφαλιά, ο Τσιφτσής έκανε την επέμβαση, αλλά ο Γιόβαντσιτς από κοντά σκόραρε, με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα (1-2).

Ο Αστέρας όμως, είχε και πάλι απάντηση, στο 40ό λεπτό: έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή της Κηφισιάς, ο Μιριτέλο βρήκε με το κεφάλι τον Γιαμπλόνσκι, που σκόραρε επίσης με κεφαλιά, για δεύτερη σερί αγωνιστική! (2-2)

Ένα λεπτό μετά, παραλίγο να γίνει και το 3-2, όμως ο Αναγνωστόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μπαρτόλο.

Παρόμοια φάση στο 44′ στην απέναντι εστία, με τον Τσιφτσή να λέει «όχι» στον Μενέντες!

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, έπειτα από κόρνερ της Κηφισιάς, οι γηπεδούχοι πήραν την απόκρουση και βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Καλτσάς έβγαλε από αριστερά μόνο του τον Κρεσπί και αυτός αφού διέσχισε το μισό γήπεδο, νίκησε σε τετ-α-τετ τον Αναγνωστόπουλο, βάζοντας για πρώτη φορά μπροστά τους Αρκάδες (3-2).

Στο ξεκίνημα του β’, οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν και στο 51′ ο Καλτσάς έχασε ευκαιρία, όταν βρέθηκε σε καλή θέση από δεξιά στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω στον Αναγνωστόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 58′ στις ευκαιρίες, με τον Τσανάτζια να κάνει το σουτ από μακριά και την μπάλα να περνάει άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 3-3, όταν ο τρομερός Μπιφουμά βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιφτσή, ο οποίος όμως του έκλεισε το οπτικό πεδίο και απέκρουσε. Δευτερόλεπτα αργότερα, η Κηφισιά είχε νέα ευκαιρία, με σουτ του Σάντος, που πέρασε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν να κυνηγούν την ισοφάριση και στο 71′ παραλίγο να τη βρουν, όταν ο Σάντος βγήκε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Τσιφτσής τον νίκησε σε τετ-α-τετ.

Ο Αστέρας έπαιζε πια επικίνδυνα με τη φωτιά και στο 73’…κάηκε, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βαφέας βρέθηκε στο ημικύκλιο, έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Τσιφτσή, με το γκολ να μετρά κανονικά, έπειτα και από τον έλεγχο VAR! (3-3)

Ο Ράσταβατς έκανε αλλαγές προς το τέλος για να βρει το νικητήριο γκολ, όμως η Κηφισιά αμύνθηκε αποτελεσματικά, ο Λύρατζης έχασε καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες έκλεισαν ραντεβού οριστικά για τα πλέι – άουτ…

Aστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης (78′ Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι (78′ Σουρλής), Γκος (46′ Αλάγκμπε), Καλτσάς (67′ Παλάσιος), Μπαρτόλο, Κρεσπί (79′ Μάντζης), Μιριτέλο

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (69′ Σπίνος), Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίσεβιτς, Γιόβαντσιτς (46′ Σολόα), Τσανάτζια, Μπιφουμά, Σάντος, Μενέντες (62′ Τετέι), Οζέγκοβιτς (90′ Παρράς)