Νίκη ελπίδας για τον Τηλυκράτη και τώρα “τελικός” στην Κρήτη

Σπουδαία νίκη για τον Τηλυκράτη που παρέμεινε ζωντανός στην υπόθεση παραμονή!

Η ομάδα του Φάνη Γκέκα επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού Β στο ουδέτερο του Αγρινίου και θα πάει την επόμενη εβδομάδα στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει στον “τελικό” τον Γιούχτα.

Η νίκη σημαίνει play out για τους νησιώτες, όμως κάθε άλλο αποτέλεσμα θα αποτελέσει το κύκνειο άσμα τους στο πρωτάθλημα, καθώς θα επιστρέψουν μετά από έναν χρόνο στη Γ Εθνική.

Από την άλλη πλευρά, η σημερινή ήττα ήταν η πρώτη μετά από δύο συνεχόμενες νίκες για τον Παναθηναϊκό Β, ο οποίος ωστόσο εξασφάλισε την παρουσία του στα play out.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 6ο λεπτό, με τον Καλοσκάμη να μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ του να μη βρίσκει στόχο.

Έντεκα λεπτά αργότερα το “τριφύλλι” είχε και δεύτερη ευκαιρία, με τον Μπιλάλ να παίρνει την μπάλα από το κέντρο, να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, αλλά το σουτ του να κόβεται από τον Γιαννιώτη.

Στο 38′ οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Φοφανά να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Οι “πράσινοι” απάντησαν ακριβώς στην επόμενη φάση, με τον Καλοσκάμη να κάνει τη σέντρα, τον Σαρδέλη να παίρνει την κεφαλιά ολομόναχος, αλλά την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ.

Η μεγάλη θέληση όμως για νίκη υπερίσχυσε στο σημείο αυτό και ο Τηλυκράτης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Ντοναλντόνι στο 42′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του, με σουτ έξω από την περιοχή.

Καθ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου  ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως την ουσία, με τους γηπεδούχους να κρατούν γερά στα μετόπισθεν. Στο 71΄ ο Σαρδέλης πέρασε τρεις παίκτες από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα, αλλά λίγο πριν τη στείλει στα δίχτυα ο Μαντσίνι, έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα ο Φοφανά βγήκε τετ α τετ με τον Ξενόπουλο, με τον Έλληνα τερματοφύλακα του τριφυλλιού να κρατάει το σκορ στα ίδια επίπεδα.

Στο 84΄ οι “πράσινοι” έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Ταβάρες να σημαδεύει το δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 90+22΄η προσπάθεια του Νταμπίζα σταμάτησε και αυτή στο δοκάρι, στην τελευταία καλή στιγμή στο σημερινό παιχνίδι.

Τηλυκράτης (Φάνης Γκέκας) : Παρδαλός, Ρίζος, Γιαννιώτης, Οκάν, Ζδράβος, Μπελεβώνης, Σπανουδάκης (69′ Λαζαρίδης), Ντοναλντόνι (79′ Μακρυδάκης), Τέρζι (46′ Κόκκορης), Φοφανά (86′ Ρουγκάλας), Νιφορόπουλος (46′ Τεγούσης)

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κάτρης (57′ Φικάι), Καλοσκάμης (46′ Ταβάρες), Κυριόπουλος (57′ Μαντσίνι), Σαρδέλης, Λάμψιας, Φρόκου (57′ Κρυπαράκος), Μπιλάλ (75′ Νταμπίζας)