Βαθμός “χρυσάφι” στο Ελ Πάσο για τον Διαγόρα

Έναν υπερπολύτιμο βαθμό κατέκτησε στο «Ελ Πάσο» ο Διαγόρας, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με την πρωτοπόρο Athens Kallithea για την 21η αγωνιστική της Super League 2. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με τον Μανιά στο 18’, ενώ ο για τους γηπεδούχους ισοφάρισε στο 25’ ο Κυνηγόπουλος.

Ο «γηραιός» μπήκε πολύ διαβασμένος στο παιχνίδι, δυσκόλεψε την ανάπτυξη των γηπεδούχων και στο 18’ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Μανιά μέσα από την περιοχή έπειτα από ασίστ του Τσιαντούλα. Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς συνέχισε να έχει καλή εικόνα, ωστόσο η Athens Kallithea εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια της άμυνας και ισοφάρισε στο 25’ με κεφαλιά του Κυνηγόπουλου, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή των «κυανέρυθρων». Στο 72’ ο «Γηραιός» απείλησε με τον Λεσάι, ο οποίος με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Κότσαρη να απομακρύνει με υπερένταση, ενώ στο 93’ οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να πάρουν το τρίποντο, με τον Νεκούλ να μην καταφέρνει να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Λαδά.

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης) : Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μαρότα, Καινούργιος (75’ Γεβρέμοβιτς), Μπουλούλης, Ματίγια, Μουστακόπουλος (75’ Τσιντώνης), Μουτίνιο (85’ Νεκούλ), Κυνηγόπουλος (55’ Ντεμέτριους), Τόρες (55’ Βασιλόγιαννης), Λουκίνας

Διαγόρας Ρόδου (Ράτκο Ντόστανιτς) : Λαδάς, Τσάβος (74’ Σταματούλλας), Δημόπουλος, Δημητρίου, Μανωλάκης (74’ Νικόλης), Μασούρας, Παπατόλιος, Τσιαντούλας (74’ Μουντές), Αρίας (90+1’ Ματίγιεβιτς), Λεσάι (87’ λ.τ. Βολάκης), Μανιάς