Ματς “θρίλερ” στο Πανθεσσαλικό, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη στο 90+4′ (vids)

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό, το οποίο κρίθηκε με…buzzer beater του Μάρκο Νίκο!

Η ΑΕΛ ήθελε τη νίκη ώστε να διατηρήσει τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό και τελικά την κατέκτησε με δραματικό τρόπο. Μετά από ένα δυνατό ματς κόντρα στη Νίκη Βόλου, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη πήρε αυτό που ήθελε και παρέμεινε στο -9 από τους Βοιωτούς.

Χαρακτηριστικό της σκοπιμότητας στο παιχνίδι, η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε μετά από 25 λεπτά αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, ο Φατάι δοκίμασε το σουτ από μακριά αλλά ο Ανδρέου μπήκε στην πορεία της μπάλας και απομάκρυνε.

Στο 32′ ήταν η σειρά της Νίκης να βρεθεί στην περιοχή της ΑΕΛ, όταν ο Στίνα σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και κατέληξε στα χέρια του Γκαραβέλη, ενώ δύο λεπτά ήταν η σειρά του Αντράντα να βρεθεί σε καλή θέση και τον Κοζανίτη πορτιέρο να μπλοκάρει.

Το πρώτο γκολ του αγώνα σημειώθηκε τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Στίνα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ηλιάδης έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Φατάι με προβολή “έγραψε” το 0-1.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ένα τέταρτο μετά. Ο Κυριακίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Στίκας πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Πέττα από το δεύτερο δοκάρι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό “ψαλιδάκι”.

Στο 73′ οι “κυανόλευκοι” έφτασαν κοντά στην ανατροπή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Λίταινας κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΛ άρχισε σταδιακά να πιέζει από το 80ο λεπτό και έπειτα. Στο 90+2′ ο Παπαγεωργίου σούταρε δυνατά, αλλά ο μπλόκαρε ο Γκαραβέλης, για να φτάσουμε στο 90+4′ όταν ο Πλέγας έκανε την προβολή, ο Γαραβέλης απέκρουσε όμως ο Νίνο που βρέθηκε στην πορεία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθησε πανζουρλισμός από τους παίκτες και τον πάγκο της ΑΕΛ, καθώς η εξέλιξη του ματς ήταν ιδανική!

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γκαραβέλης, Κάσσος (51′ Τοπαλίδης), Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (46′ Λίταινας), Μιράντα, Πολίτης (61′ Κρητικός), Πέττας (85′ Μακατσάρια)

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης) : Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (78′ Θωμαΐδης), Στίνα (66′ Παπαγεωργίου Κ.), Φατάι, Πεντρόσο (66′ Κοσονού), Μαυριάς (78′ Νίνο)