Στα play off η ΑΕΚ Β, πέρασε νικηφόρα από τη Μυτιλίνη

Παρουσία περισσότερων από 800 φιλάθλους στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, ο Αιολικός δεν κατάφερε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ανώτερη ΑΕΚ Β ενόψει των play outs.

Η ομάδα της Λέσβου που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0, που την κράτησε κολλημένη στους 19 βαθμούς, ενώ ακολουθεί την τελευταία αγωνιστική ο εκτός έδρας δύσκολος επίσης αγώνας με τον Ηρακλή.

Αντιθέτως, αυτή η νίκη ήταν πολύτιμη για την ΑΕΚ Β που κλείδωσε την παρουσία της στα play offs σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής.

Παιχνίδι κέντρου στο ξεκίνημα με αρκετά τρεξίματα και από τις δύο ομάδες. Πρώτη επίσκεψη της ΑΕΚ στο 2ο λεπτό με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαχαίρα στο όριο της μεγάλης περιοχής, ωστόσο ο Ντόκιτς απομάκρυνε με γροθιές. Στο 16’ ο Λαμαρανά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντόκιτς από θέση τετ α τετ, όπως και ο Μαχαίρας με μακρινό σουτ δύο λεπτά αργότερα.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τον Θεοδωρίδη να επιχειρεί πλασέ στην κίνηση στο 25ο λεπτό, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Αιολικού ήταν ξανά παρών. Στο 34’ σε μια περίεργη φάση, ο Ραντόνια σούταρε από πλάγια θέση και στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα ο Ντίμοφ η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0 χωρίς κάποια επιπλέον αξιόλογη φάση εκατέρωθεν.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαχαίρα στο 52’, ο Χρυσόπουλος με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Η Ένωση εξακολούθησε να έχει την υπεροχή, με τους γηπεδούχους με δυσκολία να πλησιάζουν την αντίπαλη περιοχή, επιχειρώντας σε κάποιες περιπτώσεις μακρινά σουτ χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Στο 80ό λεπτό το σουτ του Ζάκαριτς από πλάγια θέση κατέληξε κόρνερ στην καλύτερη προσπάθεια των «κυανόλευκων». Στο 84’ η ΑΕΚ Β «κλείδωσε» τη νίκη με τον Γκολφίνο να σημειώνει το 0-2 μετά από κάθετη του Φοφανά.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού οι παίκτες και όλο το επιτελείο της ΑΕΚ Β κατευθύνθηκαν προς την εξέδρα που είχαν κατακλύσει οι φίλοι της ομάδας.

Αιολικός (Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς) : Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Ιγκνιάτοβιτς (72’ Κολλαράς), Ντίμοφ, Καρανίκας, Σρνιτς (83’ Νούλας), Μπενίτεζ (83’ Κριμιτζάς), Τριανταφυλλάκος, Γιοκέ (63’ Μπαλογιάννης), Ζάκαριτς, Ζιβοϊνοβιτς

ΑΕΚ Β (Νίκος Κούστας) : Θεοχάρης, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κανελλόπουλος, Λαμαράνα (71’ Σαμπανάτζοβιτς), Φοφανά, Μαχαίρας (86′ Τιεΐ), Ρουκουνάκης (46’Χριστόπουλος), Τζούντα Γκαρσία (64’ Κατσίκας), Θεοδωρίδης (71’ Γκολφίνος)