LaLiga : Το γκολ του Ντούρο έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια (vid)

Η Βαλένθια επικράτησε με 1-0 της Χετάφε στο “Nuevo Mestalla”, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος του αγώνα, είχαν ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν. Αυτό έκαναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στην πρώτη τους τελική σε στόχο έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 40ό λεπτό ο Κανός δημιούργησε και ο Ντούρο σκόραρε για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι είχαν ακόμα καλύτερη εικόνα, αλλά ήταν πλήρως αναποτελεσματικοί και εν τέλει ηττήθηκαν. Ο Νεμάνια Μαξίμοβιτς, ο οποίος από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό, ξεκίνησε ως βασικός κι έμεινε στο χορτάρι έως το 85′.

Κάπως έτσι η Βαλένθια ανέβηκε στην 8η θέση, όπου ισοβαθμεί με την 7η Ρεάλ Σοσιεδάδ στους 40 πόντους, δύο λιγότερους απ’ όσους έχει η 6η Μπέτις. Από την άλλη, η Χετάφε… αποχαιρέτησε τα ευρωπαϊκά όνειρα, μιας και έμεινε 11η με 35 βαθμούς