Premier League : “Λύτρωση” με Χάβερτς στο 86′ για την Άρσεναλ (vid)

Πολύ δύσκολη νίκη για την Άρσεναλ στο Emirates, καθώς τα βρήκε…σκούρα κόντρα στην εξαιρετική Μπρέντφορντ.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα επιβλήθηκε 2-1 και με αγώνα περισσότερο πέρασε πάνω από τη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League. Οι Gunners πέτυχαν την 20ή νίκη τους στο πρωτάθλημα και θα έχουν μια ευχάριστη Κυριακή στην οποία μία τουλάχιστον ανταγωνίστρια για τον τίτλο θα χάσει έδαφος στη μάχη του Anfield.

Στο 3′ ο Κίβιορ είχε την πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετά το κόρνερ του Ντέκλαν Ράις, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 19′ με τρομερή κεφαλιά έπειτα από ωραία ενέργεια του Σάκα και σέντρα του Γουάιτ (1-0). Η Άρσεναλ κράτησε το πόδι στο γκάζι και προσπάθησε να καθαρίσει το ματς, όμως στο 24′ ο Χάβερτς σούταρε πάνω στον Φλέκεν και στο 35′ ο Γερμανός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά τη μαγική πάσα του Ζορζίνιο, το σκαφτό πλασέ του από διαγώνια θέση δεν βρήκε στόχο.

Το φινάλε του πρώτου μέρους, σίγουρα δεν ήταν αυτό που θα περίμενε ο Μίκελ Αρτέτα. Ο Ράμσντεϊλ, που πήρε μία από τις μετρημένες φορές τα γάντια από τον Ράγια, προσπάθησε να διώξει την μπάλα μετά την πάσα προς τα πίσω από τον Μαγκαλάες, όμως την έστειλε πάνω στο τάκλιν του Γουίσα ο οποίος δύσκολα θα βάλει πιο απίθανο γκολ στην καριέρα του. Το ημίχρονο έφυγε με 1-1.

Το δεύτερο μέρος βρήκε αμφότερους τους μονομάχους να παίζουν στα… κόκκινα από το ξεκίνημα, με την Άρσεναλ να επιβάλλει φρενήρη ρυθμό και να ασκεί πολιορκία στα αντίπαλα καρέ για μεγάλα χρονικά διαστήματα αλλά την Μπρέντφορντ από την πλευρά της να απειλεί με ανατροπή τόσο στο 56ο και στο 71ο λεπτό, όπου ο Ράμσντεϊλ πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις στις προσπάθειες των Τόνι και Κόλινς αντίστοιχα.

Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα ήταν το φαλτσαριστό σουτ του Ράις στο 74ο λεπτό που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, με την πρώτη κίνηση του Αρτέτα από τον πάγκο για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του να είναι η είσοδος του Ζεζούς στο 70′ για να ακολουθήσουν εκείνες των Ζιντσένκο και Νέλσον στο 79′.

Εκείνος που λύτρωσε ωστόσο τους κανονιέρηδες ήταν ένας παίκτης που βρισκόταν στο χορτάρι από το πρώτο λεπτό, ο Κάι Χάβερτς, με τον Γερμανό να υποδέχεται άψογα συστημένη σέντρα του Γουάιτ (δεύτερη ασίστ στο ματς) και να γράφει το 2-1 στο 86ο λεπτό με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.