Ευρεία νίκη και πρόκριση στον τελικό για τον ΟΦΝΙ (photos)

Ο ΟΦΝ Ιωνίας προκρίθηκε για 16η φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών επικρατώντας με 38-25 της Αναγέννησης Άρτας στον 2ο ημιτελικό του 20ού Final Four του Κυπέλλου Γυναικών.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας θα αντιμετωπίσει στον αυριανό (20:00-ΕΡΤ3) τον ΠΑΟΚ με τις δύο ομάδες να έχουν από 6 τρόπαια.

Η Νέα Ιωνία ήλεγχε από την αρχή του ματς τον αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει διαφορά 11 τερμάτων (19-8) από το ημίχρονο και έτσι είχε την ευκαιρία να κάνει και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού.

Οι Κυπελλούχες Ελλάδος είχαν σε καλή ημέρα και τις δύο τερματοφύλακες την Κεπεσίδου στο πρώτο ημίχρονο και τη Μακρή στο β’ ημίχρονο, με τη Λιουμπιάναια πρώτη σκόρερ (7 γκολ).

Η ομάδα της Άρτας προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, έχοντας την Ανδρίτσου πρώτη σκόρερ (8 γκολ).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 8-4, 13-5, 19-6, 19-8 (ημχ), 21-10, 25-13, 27-19, 30-22, 33-23, 38-25
Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 0/1-3/4

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 3, Νοροτσέα 1, Λιουμπιάναια 7, Αράλντι 2, Κμίροβα 3, Κρνιτς 3, Μακρή, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 2, Γιαννοπούλου 1, Ντιμτσούδη, Διακογιάννη 4, Νταβίντοβιτς 5, Πάπα 2, Στουγιαννίδου 3.

Αναγέννηση Άρτας (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 1, Αμβροσιάδου 3, Ρίζου, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 2, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου 1, Μούρνου 4, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 8, Καραχαρίση, Προκοπίδου 5, Μάστακα 1.

Μπορεί να είναι εικόνα 12 άτομα, άτομα που παίζουν ποδόσφαιρο, άτομα που παίζουν μπάσκετ, άτομα που παίζουν βόλεϊ και κείμενο

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο, παίζει αμερικανικό ποδόσφαιρο, παίζει ποδόσφαιρο και κείμενο