Premier League : Διπλό για τ’…αστέρια η Τότεναμ, η Μπράιτον “βύθισε” τη Νότιγχαμ (vids)

Μια Τότεναμ να την…πιεις στο ποτήρι η σημερινή στο Villa Park, σκόρπισε στους…τέσσερις ανέμους την Άστον Βίλα και την πλησίασε στους δύο βαθμούς, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το εντυπωσιακό στη μεγάλη νίκη των Λονδρέζων είναι ότι όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Στο 50′ ο Μάντισον πήγε πρώτος στην μπάλα μετά το γέμισμα του Σαρ και στο 53′ ο Κουλουσέβσκι έκλεψε, ο Σον έδωσε στον Μπρέναν Τζόνσον και εκείνος έβαλε βάσεις νίκης για την Τότεναμ.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έγινε ακόμα μεγαλύτερο στο 65′ όταν ο ΜακΓκιν χτύπησε τον Ουντότζι και άφησε την ομάδα του Ουνάι Έμερι με δέκα παίκτες για να ακολουθήσει party στο φινάλε από την Τότεναμ. Στο 91′ ο Σον πήρε από γύρισμα του Κουλουσέβσκι από δεξιά και έγραψε το 0-3 μπαίνοντας στο top-5 των σκόρερ του club και στο 95′ έδωσε την ασίστ από αριστερά στον Βέρνερ που από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Η Μπράιτον νίκησε με 1-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «ΑΜΕΧ», επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Ένα τρίποντο μετά από τέσσερα ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, που επιτρέπει στους «γλάρους» να κυνηγούν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αντίθετα, η Νότιγχαμ θα συνεχίσει τη μάχη για την παραμονή έχοντας μάλιστα έναν «τελικό» την επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας κόντρα στη Λούτον. Το «χρυσό γκολ» για την Μπράιτον ήρθε με …αυτογκόλ του Ομομαμπιντέλε στο 29’ όταν μετά από φάουλ του Πασκάλ Γκρος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κακή συνεννόηση και με τον Σελς.

Την ίδια στιγμή, η Μπέρνλι έχανε πολύτιμους πόντους στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία. Αν και βρέθηκε να προηγείται 0-2 της Γουέστ Χαμ στο πρώτο ημίχρονο στο Λονδίνο, είδε τα «σφυριά» να φτάνουν στην ισοφάριση στην επανάληψη και να παίρνουν τον πόντο (2-2). Ο Πακετά μείωσε αρχικά στο 46’ σε 1-2 και στο 90+1’ Ινγκς διαμόρφωσε το τελικό 2-2.