Δεν τα κατάφερε στην Ισπανία η ΑΕΚ (vid)

Η ΑΕΚ έκανε πολύ κακή αρχή στην Ισπανία απέναντι στη Μούρθια και παρά τη βελτίωση της στην εξέλιξη του ματς δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη νίκη της στον Όμιλο L της δεύτερης φάσης του Basketball Champions League. Γνώρισε με 100-89 την πέμπτη ήττα της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της φάσης των «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης

Η Ένωση βρέθηκε στο -12 (16-4) πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά της συνάντησης και πίσω στο σκορ με 22 πόντους (35-13) με 15’’ να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Μιντάουγκας Κουζμνίσκας να της δίνει ώθηση, η ΑΕΚ μείωσε στους 7 (43-36) με τρίποντο του Τζόρνταν ΜακΡέι 3’ και 44’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο -7 (63-56) ήταν η Ένωση και στο 27’ του ματς, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, η Μούρθια με πρωταγωνιστή τον Τζόνα Ράντεμπο ξέφυγε και πάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 18 (79-61) με 9’’ να απομένουν για τη λήξη της περιόδου.

Με κάρφωμα του Ράντεμπο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21 (84-63), ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Ο Ράντεμπο με συνολικά 31 πόντους με 12/15 σουτ εντός πεδιάς ήταν ο κορυφαίος της ισπανικής ομάδας.

Από την ΑΕΚ, που είχε 16 λάθη έναντι 10 της Μούρθια, προσπάθησε περισσότερο ο Κουζμίνσκας, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους με 4/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 55-44, 79-63, 100-89.

Μούρθια (Αλόνσο): Φαλκ, Ρόντιονς Κούρουτς 6, Άρτουρς Κούρουτς 2, Ράντοβιτς 4, Σαντ-Ρος 4, Κοπέιν 8 (2), Ντιανιέ 7, Ένις 13 (2), Ράντεμπο 31 (10/11 διπ., 2/4 τριπ.), Σλέβα 16 (2), Τοντόροβιτς 9 (1).

ΑΕΚ (Ζούρος): Αγραβάνης 12 (2), Χατζηδάκης, Χόλινς 5 (1), Καράμπελας 5 (1), Νετζήπογλου 9 (1), Νάιτ 7 (1), Κουζέλογλου 12, Κουζμίνσκας 19 (4), ΜακΡέι 13 (1), Ραντλ 7 (1).

Για την επόμενη, 6η αγωνιστική του Λ΄ ομίλου των «16» του Basketball Champions League, η Μούρθια φιλοξενείται στις 20/3 από τη Χάποελ Χολόν στην Ουγγαρία, ενώ η AEK υποδέχεται την ίδια μέρα τον Προμηθέα Πάτρας.