Champions League : “Έσπασαν καρδιές” στο Metropolitano, η Ατλέτικο προκρίθηκε στα πέναλτι! (vid)

Ένας συγκλονιστικός αγώνας ήταν αυτός που απολαύσαμε λίγο πριν στο Metropolitano της Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο έπρεπε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 που είχε ηττηθεί στο Μιλάνο από την άκρως φορμαρισμένη Ίντερ και τα κατάφερε, μέσα από την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι!

“Μοιραίος” για τους Ιταλούς ο Λαουτάρο Μαρτίνες, που στο τελευταίο πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ και ενώ νωρίτερα, ο Όμπλακ είχε αποκρούσει δύο πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Η κανονική διάρκεια “έσπασε” στην κυριολεξία καρδιές, καθώς η Ίντερ πήρε προβάδισμα στο 33′ με γκολ του Ντιμάρκο, “παγώνοντας” το Metropolitano.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε όμως αντέδρασε άμεσα και τρία λεπτά ισοφάρισε με τον Γκριεζμάν.

Στο δεύτερο μέρος, κυριάρχησε η δύναμη αλλά και η τακτική από πλευράς των προπονητών, που έριξαν όλα τα “όπλα” που είχαν στη φαρέτρα τους.

Οι γηπεδούχοι, με την υποκίνηση του κόσμου που κατέκλυσε το υπερσύγχρονο γήπεδο της Μαδρίτης, έχασε μεγάλες ευκαιρίες για το 2-1, το οποίο ήρθε τελικά στο 87ο λεπτό με τον νεοεισελθόντα στο ματς, Μέμφις Ντεπάι.

Μάλιστα, στο 90+3′ οι Μαδριλένοι λίγο έλειψε να κάνουν το 3-1 αλλά ο Ρικέλμε έχασε την ευκαιρία του αγώνα.

Ακολούθησε η ημίωρη παράταση, όπου ελάχιστες ήταν οι φάσεις στις δύο εστίες, ένεκα και της κούρασης που έκανε την εμφάνιση της.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου πρωταγωνιστής ήταν ο Γιαν Όμπλακ, ο οποίος απέκρουσε τα πέναλτι των Αλέξις Σάντσες και Κλάασεν, ενώ μοιραίος στάθηκε ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος στο τελευταίο πέναλτι των φιλοξενούμενων, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.