Η Κηφισιά νίκησε τον Πήγασο με σούπερ Ρικάρντο αλλά έχασε τον Σπυριούνη (vid)

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς πήρε σπουδαία νίκη επί του Πηγάσου Πολίχνης με 3-0 σετ και πήρε και πάλι προβάδισμα στην υπόθεση της κατάληψης της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο της Volley League. Τα χαμόγελα ωστόσο «πάγωσαν» στο 18-17 του 1ου σετ όταν ο Κυριάκος Σπυριούνης γύρισε τον αστράγαλο του, έπαθε διάστρεμμα και αποχώρησε.

Τη θέση του πήρε ο Μπόγιτς. Εξαιρετικός για άλλη μία φορά ο mvp της 18ης αγωνιστικής Ρέγκο Ρικάρντο με 23 πόντους (18/30, 4 άσσους).

Ο Πήγασος δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες στα τρία ματς που του απομένουν. Πάλεψε στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του.

Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο. Ο Χάζελντεν έβαλε μπροστά τον Πήγασο 14-12, με το μπλοκ του Σπυριούνη στον Μαυρουνιώτη η Κηφισιά προσπέρασε 17-16 στη φάση που έπαθε διάστρεμμα ο Σπυριούνης. Ο Καπετανίδης έκανε το 24-23 αλλά ο Ρικάρντο με επίθεση και άσσο έβαλε μπροστά την Κηφισιά 25-24. Η Κηφισιά είχε συνέχεια το προβάδισμα και με το χαμένο σερβίς του Χάζελντεν και τον άσσο του Μπόγιτς έγινε το 29-27.

Πρώτος σκόρερ του Πηγάσου ήταν ο Καπετανίδης με 16 πόντους.

Η Κηφισιά ανέβηκε στους 19 βαθμούς (σε 2 αγώνες στα πλέι οφ), ο Άθλος έχει 16 (1 αγώνα) και ο Πήγασος 13 (1αγ.). Την επόμενη αγωνιστική 24/3 θα αναμετρηθούν Πήγασος – Άθλος.