Super League : Καταιγιστικός ο Παναιτωλικός, ξεκίνησε ιδανικά τα play out! (vids)

Δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης ο Παναιτωλικός, που έφτασε στο ευρύ 3-0 επί του Πανσερραϊκού και ξεκίνησε με το δεξί τα play out.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Παναιτωλικό στα playouts της Super League που με κυρίαρχη εμφάνιση και γκολ των Χουάνπι, Μαυρία και Λομόνακο, νίκησε εύκολα με 3-0 τον Πανσερραϊκό ο οποίος δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός, να δημιουργήσει κινδύνους και να βάλει… δύσκολα στους Αγρινιώτες που ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια ανώτεροι και είχαν τα ηνία του παιχνιδιού.

Με το… καλημέρα στο παιχνίδι λίγο έλειψε ο Πανσερραϊκός να βρει γρήγορο γκολ. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Χατζηστραβός έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Άλεξιτς ο οποίος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Τσάβες αλλά έστειλε την μπάλα άουτ και έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλε από νωρίς μπροστά την ομάδα του στο σκορ.

Ο Παναιτωλικός μετά το αρχικό… σοκ της μεγάλης φάσης του αντιπάλου του, ανέβασε την απόδοση του στον αγωνιστικό χώρο και ισορρόπησε τον ρυθμό. Στο 10ο λεπτό είχε την πρώτη του απειλητική στιγμή με πρωταγωνιστή τον Ντίας που έκανε σουτ όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Χόβαν.

Η πίεση των γηπεδούχων που… ανέβαζαν όλο και περισσότερο στροφές όσο κυλούσαν τα λεπτά, απέδωσε καρπούς στο 26ο λεπτό καθώς άνοιξαν λογαριασμό στον αγώνα με τον Χουάνπι ο οποίος με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έπειτα από γύρισμα του Καρέλη νίκησε τον Χόβαν και έγραψε το 1-0.

Στο 34ο λεπτό, ο Παναιτωλικός που είχε την αυτοπεποίθηση με το μέρος του, διπλασίασε τα τέρματα του με τον Μαυρία ο οποίος με μονοκόμματο πλασέ έπειτα από φάση διαρκείας μετά από απόκρουση του Χοβάν σε σουτ του Ντουάρτε, έστελε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε την ομάδα του ισχυρό προβάδισμα νίκης με 2-0.

Οι Αγρινιώτες έδειχναν… ασταμάτητοι, κυριαρχούσαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο ενώ μετά το 2-0, συνέχισαν να… πατάνε γκάζι και πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Τόμας ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε λόγω του ότι ο παίκτης είχε βρει την μπάλα με το χέρι την ώρα που έκανε προσποίηση στον Τομάε με αποτέλεσμα να παραμείνει το 2-0.

Το ίδιο ακριβώς σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, είχε τη μπάλα στα πόδια του απέναντι σ’ έναν Πανσερραϊκό που δεν έδειχνε να έχει τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Οι Αγρινιώτες απείλησαν στο 51ο λεπτό με κεφαλιά του Οικονόμου ενώ στο 68ο λεπτό ο Χοβάν… νίκησε τον Καρέλη σε σουτ που πήγαινε στην εστία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν επί της ουσίας να απειλήσουν από τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Άλεξιτς στο πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν αφού στο 90+3′ βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Λομόνακο που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα του Λιάβα.