Με το μυαλό στα play off ο Φίλιππος Βέροιας, ηττήθηκε εντός από τη Γέφυρα (photos)

Με ήττα έκλεισε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος για την 26η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1 ηττήθηκε με 57-79 από τον ΜΓΣ Γέφυρας.

Από το παιχνίδι των γηπεδούχων έλειψε η απαραίτητη συγκέντρωση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε σε απόλυτο βαθμό η ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να καταφέρει να μπει στα play-off του πρωταθλήματος.

Η Γέφυρα ήταν αρκετά εύστοχη στο ξεκίνημα του αγώνα, κάτι που έβαζε εμπόδια στην προσπάθεια των παικτών του Ευθύμη Κοθρά να ελέγξουν το σκορ. Αυτό αποτυπώθηκε στον πίνακα του σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Φίλιππο να κυνηγάει μια διαφορά 19 πόντων.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με την ομάδα της Ημαθίας αναποτελεσματική στην επίθεση και τη Γέφυρα να διευρύνει κι άλλο τη διαφορά, γνωρίζοντας ότι δεν μπορεί να ρισκάρει κόντρα σε μια ομάδα σαν τον Φίλιππο Βέροιας. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς να δίνει ευκαιρίες στους νεαρούς αθλητές της ομάδας κι αυτοί να μειώνουν τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 57-79.

Η ήττα δεν είχε αντίκρισμα στον Φίλιππο, ο οποίος έχει εξασφαλίσει εδώ και δύο εβδομάδες την παρουσία του στη Γ’ φάση και θα έχει περίπου 15 μέρες να προετοιμαστεί για τον μεγάλο στόχο της ανόδου.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 30-49, 38-65, 57-79

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 8(1), Αποστολίδης Α. 5(1), Ξενιτίδης 7(1), Κάτζος 4, Καραγιώργος 2, Λάζαρης 1, Μπένας 16(1), Μελαδιανός 14(1), Αμανατίδης, Αποστολίδης Ε., Φλιάτης.

ΜΓΣ Γέφυρας (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 20(3), Καλαϊτζίδης 10(2), Φόρογλου 6(1), Σιώπης 8(2), Μαλανδρής 3, Στράτος 5, Λαμπρόπουλος, Τσιροπούλης, Δαριβιανάκης 3(1), Κελεσίδης 13(1), Παππάς 2, Βακουφτσής 9(1).