Πάτησε…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα το διάστημα 55′-59′ όταν πέτυχε τρία(!) γκολ, ο Άρης νίκησε τη Λαμία και έφτασε τους 48 βαθμούς.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έδειξε ανεπηρέαστη από τη διακοπή του πρωταθλήματος, αφού μετά το «διπλό» στην Τούμπα, στην πρεμιέρα του μίνι πρωταθλήματος, νίκησε και τη Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Για να φτάσουν σε αυτή τη νίκη οι Θεσσαλονικείς, χρειάστηκαν ένα καταιγιστικό τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσαν τρία γκολ με Σουλεϊμάνοφ (55’), Μάνου Γκαρθία (56’) και Μπράμπετς (59’). Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 89’ ο 18χρονος Βασίλης Κοντονίκος, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στη μεγάλη σκηνή.

Αρκετά καλό από πλευράς ρυθμού και ευκαιριών ήταν το πρώτο 45λεπτο στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τις δύο ομάδες, ωστόσο, να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Άρης ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, στην προσπάθεια να βρει ένα γρήγορο γκολ και απείλησε μόλις στο 7’ με προσωπική ενέργεια του Μορόν.

Η Λαμία απάντησε στο 14’, στην πρώτη καλή στιγμή της στο παιχνίδι με εκφραστεί τον Μαρτίνεθ, με τους Θεσσαλονικείς να καταγράφουν, ένα λεπτό αργότερα, τη δεύτερη τελική τους στο ματς με σουτ του Σουλεϊμάνοφ. Ακολούθησε ένα 20λεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε λάθη στη μεσαία γραμμή, με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην απειλεί.

Έτσι, φτάσαμε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41’, όταν η Λαμία έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στην κόντρα-επίθεση, με τον Τσιλούλη να «σπάει» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όμως ο επερχόμενος Μάλτσι πλάσαρε άουτ, από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να βρει το γκολ που του έλειψε στο πρώτο μέρος και τα κατάφερε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Στο 55’ ο Σουλεϊμάνοφ πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής και με υπέροχο σουτ την έστειλε  στη δεξιά γωνία του Κοσέλεφ, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα (1-0).

Πριν η Λαμία καταφέρει να… συνέλθει, είδε τον Άρη να διπλασιάζει τα τέρματα του. Λίγα δευτερόλεπτα μετά το γκολ του Σουλεϊμάνοφ, ο Μάνου Γκαρθία με μία «οβίδα» έξω από την περιοχή, βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά τον Γενάρη του 2023 (στο ματς με τον Βόλο) και έγραψε το 2-0. Το… πάρτι του Άρη, ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 59’ οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Μπράμπετς.

Ένα τετράλεπτο «ξέσπασμα» ήταν αρκετό ώστε η ομάδα του Άκη Μάντζιου να καθαρίσει το παιχνίδι και στο τελευταίο ημίωρο ο Έλληνας προπονητής να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Ο Άρης, πάντως, συνέχισε να είναι ορεξάτος και θα μπορούσε να είχε διευρύνει το σκορ, όμως οι ευκαιρίες Φετφατζίδη (74’) και Σαβέριο (77’) πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν το τελικό σκορ, αφού στο 89′ ο Κοντονίκος πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Super League και διαμόρφωσε το 3-1.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (78′ Ρόουζ), Νταρίντα, Ζιλ (63′ Βερστράτε), Γκαρθία (74′ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ (63′ Φετφατζίδης), Ανσαριφάρντ (46′ Σαβέριο), Μορόν

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (66′ Λέικ), Σλίβκα (66′ Τόσιτς), Στάνκο (66′ Σαντάνα), Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (66′ Τζανδάρης), Μάλτσι (84′ Κοντονίκος)