Έβγαλε αντίδραση το Παναθηναϊκός Β, 3-0 τον Γιούχτα

Την πρώτη του νίκη στη διαδικασία των play out πέτυχε ο Παναθηναϊκός Β κόντρα στον Γιούχτα. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου έβγαλε αντίδραση σε κρίσιμη καμπή του μίνι πρωταθλήματος και με μια πειστική εμφάνιση, έφτασε στην επικράτηση με 3-0.

Για ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα των Αρχανών πλήρωσε τα λάθη της άμυνας της, καθώς σε τρία ματς έχει δεχτεί πέντε τέρματα, τρία εκ των οποίων στο σημερινό παιχνίδι της Λιβαδειάς.

Οι “πράσινοι” από τα πρώτα λεπτά είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 11ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Μετά από ωραία ενέργεια του Κυριόπουλου από τα αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Μπιλάλ, ο οποίος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0).

Ο Γιούχτας έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό, με τον Βασίλη Ξενόπουλο να αποκρούει την μπάλα στο τετ α τετ με τον Βρετό.

Στο 38΄ο Σαρδέλης έπιασε ένα δυνατά σουτ και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Φουρτάδο κέρδισε το πέναλτι, με τον Αθανασακόπουλο να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να κάνει το 2-0.

Με την έναρξη δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση τους και πήραν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ξενόπουλου. Την ίδια οι στιγμή ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο 3-0, με το σουτ του Φουρτάδο στο 51′ να το αποκρούει με δυσκολία ο Κόλλιας.

Στο 80ό λεπτό του αγώνα ο Νταμπίζας κέρδισε το πέναλτι μετά από κάθετη πάσα του Αθανασακόπουλου, με τον Φουρτάδο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και στο 82΄να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος (88΄Μαντσίνι), Μαρτίνης, Κάτρης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (88΄Προδρομίτης), Κρυπαράκος, Σαρδέλης (59΄Φικάι), Φρόκου (68΄Τουρκοχωρίτης), Μπιλάλ (68΄ Νταμπίζας)

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης) : Κόλλιας, Τσίρης (46΄Μπουρσέλης), Τζάνης (46′ Ορφανουδάκης), Κόλα, Μπρους, Λώλης, Δασκαλάκης (46΄Μπουτσάκης), Θεοδωράκης (74’ Πολυχρόνης), Νοικοκυράκης, Βρετός (63΄ Κωστανάσιος), Αλεξόπουλος