Bundesliga : Μέχρι και η Χάιντενχαϊμ νίκησε τη Μπάγερν, πέρασε από το Βερολίνο η Λεβερκούζεν (vids)

Παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος διανύει η Μπάγερν Μονάχου, κι αυτό είναι…λουκούμι για τη Λεβερκούζεν που θέλει μία ακόμα νίκη στα τελευταία έξι ματς για να εξασφαλίσει μαθηματικά τη “σαλατιέρα”.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πέρασε χωρίς απώλειες και από την έδρα της Ουνιόν στο Försterei, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιρτζ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου(!) ημιχρόνου. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Γκόσενς για τους γηπεδούχους, κάνοντας απλούστερο το έργο των “ασπιρίνων”.

Παραπαίει για τα καλά η Μπάγερν! Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έχασε και από την εξαιρετική κατά τα άλλα Χάιντενχαϊμ, που κάνει μια πολύ καλή πορεία έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς την παραμονή. Αντιθέτως, οι Βαυαροί όχι μόνο χάνουν τον τίτλο αλλά κινδυνεύουν να χάσουν και τη δεύτερη θέση, στην οποία θα βρεθεί η Στουτγκάρδη αν περάσει νικηφόρα σε λίγη ώρα από το Βεστφάλεν.

Στα άλλα ματς, σπουδαίες νίκες για την προσπάθεια παραμονής πέτυχαν Κολωνία και Μάιντς, την ώρα που η Λειψία περνούσε με το εντυπωσιακό 4-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ, μπαίνοντας…σφήνα στην τετράδα.