Ο Βόλος πέρασε από το Αγρίνιο και έστειλε τον Παναιτωλικό στην προτελευταία θέση! (vids)

Μεγάλη νίκη για τον…αναγεννημένο στα play out Βόλο!

Η ομάδα του Χρήστου Κόντη, νικώντας 1-0 τον Παναιτωλικό εκτός έδρας, έκανε το 3/3 στους αγώνες διαβάθμισης και ξέφυγε στο +4 από την τελευταία δυάδα και έγινε αφεντικό για τη σωτηρία.

Πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα οι Αγρινιώτες, που μετά και το διπλό της Κηφισιάς στην Τρίπολη βρέθηκαν στο -1 από τους νεοφώτιστους, τους οποίους θα αντιμετωπίσουν σε σούπερ ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική.

Για περίπου μισή ώρα αγώνα, το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα ελκυστικό στο Αγρίνιο, με μπόλικο παιχνίδι κέντρου και ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Αυτό άλλαξε απότομα στο 29’, όταν ο Ασενούν… όπλισε από μακριά και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό σουτ για το 1-0 του Βόλου!

Κάπου εκεί, ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να απειλούν δύο φορές μέσα σε ένα δίλεπτο (39’ Μαυρίας, 40’ Ντίας), πριν κινδυνέψουν άμεσα με το 2-0, όταν ο Γκαρσία δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά από κοντά.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός άγγιξε δις την ισοφάριση, αρχικά με τον Οικονόμου, που μετά από εκτέλεση φάουλ κατέβασε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι αλλά αστόχησε εξ επαφής (43’).

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Πέρες απέτυχε και αυτός να σκοράρει από το ίδιο σχεδόν σημείο, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι!

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αγρινίου πίεζε για ένα γκολ, με τον Χουάνπι να χάνει δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου. Αρχικά εκτέλεσε ένα φάουλ και πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια σούταρε και ο Κόβατς απέκρουσε.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετά καλή αμυντική λειτουργία και δεν άφηναν τους παίκτες του Παναιτωλικού να πατήσουν με ευκολία την περιοχή τους. Στο 88ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν αρκετά κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Λομονάκο δεν μπόρεσε να σκοράρει, παρόλο που είχε βγει τετ α τετ με τον Κόβατς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρίας (85’ Μπρ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Πέρες, Φρ. Ντουάρτε, Χουάνπι (78’ Λιάβας), Καρέλης (54’ Λομόνακο), Ντίας (78’ Μπουζούκης)
Στον πάγκο: Καπίνο, Μαλής, Τσιγγάρας, Μπελεβώνης

ΝΠΣ Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Μπαριέντος (63’ Τρουιγέ), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (85’ Μπερτόλιο), Μύγας, Ασεχνούν (85’ Ποπέσκου), Γκαρσία (76’ Μωραΐτης)