Premier League : Στην τετράδα η Τότεναμ, “αυτοκτόνησε” ξανά η Τσέλσι (vids)

Αποφασισμένη να αγωνιστεί στο επόμενο Champions League εμφανίζεται η Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου!

Μπορεί η Τότεναμ να ήταν το απόλυτο φαβορί για να επικρατήσει της Νότιγχαμ στο φινάλε της 32ης αγωνιστικής της Premier League, όμως οι «κόκκινοι» γνώριζαν το αποτέλεσμα της Λούτον και τη νίκη της με ανατροπή επί της Μπόρνμουθ, με συνέπεια να φαντάζουν αποφασισμένοι για βαθμό ή βαθμούς στο Βόρειο Λονδίνο.

Και η εξέλιξη της αναμέτρησης το επιβεβαίωσε πλήρως, καθώς παρά το αυτογκόλ του Μουρίγιο στο 15ο λεπτό και το προβάδισμα της ομάδας του Ποστέκογλου, η Νότιγχαμ ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος.

Ισοφάρισε με γκολ του Γουντ στο 27’ και στο 35’ απώλεσε μία από τις ευκαιρίες της σεζόν, με πρωταγωνιστή τον σκόρερ της.

Αρχικά, ο Γιέιτς «τέσταρε» τα αντανακλαστικά του Βικάριο και ο δεύτερος αντέδρασε, για να έρθει στο «ριμπάουντ» ο Γουντ και να στείλει από το ένα μέτρο την μπάλα στο δοκάρι.

Ακολούθησε ακόμη μία καλή στιγμή της Νότιγχαμ με σέντρα – σουτ στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι.

Είχαν την στιγμή τους στο 47΄με τον Χόιμπιεργκ, ακολούθησε μία στιγμή με τον Γουντ στο 52’, αλλά 60 δευτερόλεπτα αργότερα, ήρθε ένα τρομερό σουτ του Φαν ντε Βεν εκτός περιοχής, για το 2-1 των Λονδρέζων.

Η Νότιγχαμ δεν είχε απάντηση, η Τότεναμ «έχτισε» στο προβάδισμά της και στο 58’ ο Πέδρο Πόρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

Στους 25 μένει πλέον η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο, σε ισοβαθμία με τη Λούτον, ενώ η Τότεναμ είναι στους 60 βαθμούς, μαζί με την Άστον Βίλα, αλλά με ματς λιγότερο!

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ βρέθηκε 2 φορές πίσω στο σκορ, αλλά στο 90+3′ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Τσέλσι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και μόλις στο 11ο λεπτό με τον 40χρονο Τιάγκο Σίλβα άνοιξαν το σκορ. Προϊόντος του χρόνου όμως η Γιουνάιτεντ κέρδιζε μέτρα και γινόταν απειλητική. Στο 22′ ο Μπρέρετον στάθηκε άτυχος, στο 31′ ο Χάμερ πλάσαρε για να μπλοκάρει ο Πέτροβιτς, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ολλανδός έβγαλε φανταστική πάσα στον Μπογκλ, αυτός πλάσαρε στην κλειστή γωνία και ισοφάρισε.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με ευκαιρίες από Μακ Μπέρνι και Χάμερ μέσα σε ένα 5λεπτο στο ξεκίνημα. Κόντρα στη ροή του ματς η Τσέλσι βρήκε δεύτερο γκολ με τον Μαντουέκε μετά από κακή εκτίμηση του Γκρίμπιτς. Ο κακός σήμερα Πάλμερ αστόχησε στο 72′ και με τον Γουάιλντερ να ρίχνει στο ματς όσους επιθετικούς είχε στον πάγκο, η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε στο 3ο των καθυστερήσεων με τον Μακ Μπέρνι.

Η Σέφιλντ έμεινε τελευταία με 16 βαθμούς και η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους 3 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και να έχει παιχνίδι λιγότερο.