Basket League (7-12) : Στον δρόμο για τα playoffs το Μαρούσι | HIGHLIGHTS

Με επιμέρους σκορ 26-13 στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι επικράτησε με 91-70 της Καρδίτσας στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τα playouts κάνοντας το 2-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και συνεχίζει με στόχο να βρεθεί στα playoffs.

Οι Ραντούλιτσα, Γιαννόπουλος και Τζούστον σημείωσαν από 17 πόντους οδηγώντας την ομάδα τους στον σωστό δρόμο. Από τους φιλοξενούμενους ο Μακ είχε 13 πόντους ενώ ο Δίπλαρος 11 με 5 ασίστ.

Το Μαρούσι ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με ένα γρήγορο 8-0 προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για να έχει τον έλεγχο στη συνέχεια. Την ίδια στιγμή που λάθη και αστοχία δεν επέτρεπαν στην Καρδίτσα ν’ απαντήσει, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά (16-6) με τον Ραντούλιτσα στο 7’. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κυριαρχούσαν στις δύο πλευρές του παρκέ φτάνοντας την απόσταση στους 16 πόντους (32-16) στο 13’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Σάιμπερτ αντέδρασαν κάνοντας επιμέρους σκορ 15-6 (38-31). Το Μαρούσι με καλύτερη εικόνα σε όλες τις κατηγορίες πήγε στο ημίχρονο με 43-31 και πρώτο σκόρερ τον Ραντούλιτσα με 15 πόντους.

Με εξαιρετική άμυνα στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και τον Δίπλαρο να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης η Καρδίτσα έκανε επιμέρους σκορ 12-3 (47-43) σε λιγότερο από τρία λεπτά. Με τον Γούνταρτ να δίνει λύσεις από τα 6.75 το Μαρούσι σταδιακά δημιούργησε ξανά διψήφια διαφορά που έφτασε τους 13 (81-68) στο 37’. Το τρίποντο του Νικολαΐδη και το καλάθι του Τζούστον (88-68) στο 39’ έδωσαν επιβλητικό χαρακτήρα στο ματς.

Tα δεκάλεπτα: 24-14, 43-31, 65-57, 91-70