Η Ηλιούπολη έκανε…ανάστα τα play off : Νίκησε τα Χανιά και έφτασε στο -4! (vids)

Ματσάρα από τις…λίγες η τελευταία χρονικά για την 4η αγωνιστική των play off ανόδου στη Super League 2!

Τα Χανιά, λίγες μέρες μετά τον θρίαμβο κόντρα στην Athens Kallithea, ηττήθηκε από την Ηλιούπολη με σκορ 4-2, με την ομάδα του Νίκου Παντέλη μάλιστα να μειώνει τη διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Παντελίδης, που πέτυχε δύο τέρματα και τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Μπουσάι και Άντο.

Για τα Χανιά, που εμφάνισε μεγάλα αμυντικά προβλήματα, άνοιξε το σκορ στο ματς ο Παναγιώτου και μείωσε σε 3-2 ο Μάναλης.

6’ (0-1) Ο Μούλερ πασάρει στον αμαρκάριστο Παναγιώτου που με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ.

14’ Σουτ από τον Κρέτση χωρίς τύχη.
23’ (1-1) Ο Βενάρδος κόβει την μπάλα στον Παντελίδη που σκοράρει με κοντινό πλασέ.

24’ Απαντούν τα Χανιά με παρόμοιο τρόπο που σκόραραν: Πάσα του Μούλερ για τον Παναγιώτου που αναγκάζει σε απόκρουση σε κόρνερ τον Περιστερίδη.
37’ Σουτ από τον Μούλερ η μπάλα μόλις έξω από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Περιστερίδη.
42’ Σουτ από τον Μπουσάι άουτ.
46’ Ο Μούλερ γυρίζει την μπάλα προς τον Κόλα που δεν κάνει το κοντρόλ που θέλει και χάνεται η ευκαιρία για να σκοράρει για τα Χανιά.
48’ (2-1) Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπουσάι, ο Κλέιμαν αντιδρά με άσχημο τρόπο και το σκορ “γυρίζει” για την Ηλιούπολη.

51’ Διπλή ευκαιρία για τα Χανιά με την κεφαλιά του Κόλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Περιστερίδη μετά από σέντρα του Νίλι, ενώ στη συνέχεια της φάσης από τη σέντρα και πάλι του Νίλι, ο Μάναλης εξ επαφής πλασάρει άουτ.
52’ Ο Βασιλούδης κερδίζει την μπάλα από τον Ματάους και σουτάρει, η μπάλα περνά από την εστία του Κλέιμαν.
65’ Σέντρα του Ελευθεριάδη η μπάλα στον Νίλι που σουτάρει και ο Ασίγκμπα πάνω στη γραμμή απομακρύνει σωτήρια.
68’ (3-1) Ο Παντελίδης παίρνει την μπάλα Τσαφταρίδη αμέσως μετά την είσοδό του στο ματς και βγαίνει σε θέση τετ α τετ με τον Κλέιμαν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του.

73’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόλα άουτ.
77’ Συρτό σουτ από τον Τσέλιο στην αγκαλιά του Περιστερίδη η μπάλα.
79’ Κεφαλιά πάσα του Μπάτζιου για τον Μάναλη που από κοντά με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω στον Περιστερίδη.
81’ Φάση για την Ηλιούπολη, από το γύρισμα του Άντο ο Παντελίδης προσπαθεί να πλασάρει υπό πίεση, η μπάλα φεύγει κόρνερ.
83’ Εξ επαφής κεφαλιά άουτ από τον Μαζουλουξή μετά από φάουλ του Ελευθεριάδη.
86’ Νέο δοκάρι για τα Χανιά από το σουτ του Λεμονή, η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο και καταλήγει άουτ.
88’ (3-2) Ο Μάναλης μειώνει με σουτ από το ύψος της περιοχής, παίρνοντας την μπάλα από το κοντρόλ του Κόλα.

89’ (4-2) Αντεπίθεση για την Ηλιούπολη με τον Αντο με σουτ να νικά τον Κλέιμαν.

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης) : Περιστερίδης, Τοπάλ, Μπουσάι, Βασιλούδης (67’ Τσαφταρίδης), Παντελίδης (90’ Φρίμπονγκ), Κρέτση, Γκοτσούλιας, Ασίγκμπα, Φουρλάνος, Γιάννου (78’ Αντο), Βενάρδος (90’ Λατίνοβιτς)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης) : Κλέιμαν, Νίλι, Μαζουλουξής, Ματάους (62’ Ελευθεριάδης), Μπάτζιος, Παναγιώτου (36’ λ.τρ. Σιλά), Λεμονής, Ντίας, Μούλερ (62’ Τσέλιος), Μάνος (46’ Κόλα), Μάναλης