National League 1: Πρόκριση για Δάφνη και Νηαρ Ήστ, Λεύκιππο και Γέφυρα

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση στο κλειστό γήπεδο “Μ. Μουρούτσος”, η Δάφνη νίκησε 94-91 τον Πανελευσινιακό στη δεύτερη παράταση (75-75 κ.αγ., 84-84 α’ παρ.) στον τρίτο αγώνα των play off του 1ου ομίλου, και με 2-1 νίκες προκρίθηκε στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος.

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήραν επίσης, η Νήαρ Ηστ από τον 2ο όμιλο και ο Λεύκιππος Ξάνθης με τη Γέφυρα, από τον 3ο.

Στα play out, στον 1ο όμιλο η ΑΕ Ν. Κηφισιάς επικράτησε 81-60 της ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ στο κλειστό γυμναστήριο “Απ. Κόντος” και με νίκες 2-0 εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, όπως και η Νίκη Βόλου στον 2ο όμιλο, μετά τη νίκη με σκορ 73-70 επί του Πρωτέα Γρεβενών εκτός έδρας.

Στον 3ο όμιλο, η Καβάλα και ο Μακεδονικός νίκησαν τους αντιπάλους τους και ισοφάρισαν 1-1 τη σειρά των αγώνων.

Η 3η και τελευταία αγωνιστική των play out στον 3ο όμιλο και η δεύτερη αναμέτρηση ΕΦΑΟΖ-Παγκράτι στον 1ο όμιλο, θα διεξαχθούν στις 20/4.

Τα αποτελέσματα :

Play Off

13/4

1ος Όμιλος, 3η αγωνιστική

Δάφνη-Πανελευσινιακός 94-91 β’ παρ. (2-1)

2ος Όμιλος, 3η αγωνιστική

Νήαρ Ηστ-Αίολος Αγυιάς Πατρών 55-47 (2-1)

Η Γ Φάση των Play Off

Στη Γ φάση των play off  συμμετέχουν οι νικητές της Β φάσης του πρωταθλήματος (ΑΠΑΣ Νάξου, Τρίκαλα Basket, Δάφνη, Νήαρ Ηστ, Λεύκιππος Ξάνθη, Γέφυρα) και οι ομάδες που κατέλαβαν την 1η και 2η θέση κάθε ομίλου στην κανονική περίοδο. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 17, 20 και 24/4.

Νικήτριες θα είναι οι ομάδες που πετύχουν δύο νίκες επί του αντιπάλου τους.