Σπουδαίο διπλό και ξανά στην κορυφή η Athens Kallithea (vid)

Κομβικό σημείο στα play off της Super League 2 κι αυτό το γνωρίζει καλά η Athens Kallithea, που στοχεύει στον τίτλο και στην άνοδο.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας εκτός έδρας, άφησε πίσω τις δύο διαδοχικές απώλειες (κόντρα σε Ιωνικό και Χανιά) και βρέθηκε στο +3 από τα Χανιά.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 60ο λεπτό ο Ματίγια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα έπειτα από ανατροπή του Κυνηγόπουλου εντός της περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσαν να είχε προηγηθεί στο 38’, όταν διαγώνιο σουτ του Ντεμέτριους από τα αριστερά της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κοβάλ. Τρία λεπτά μετά η μπάλα ξύρισε το δοκάρι μετά από σουτ του Ματίγια.

Στην τελευταία θέση του γκρουπ ανόδου στον Νότο παρέμεινε η Καλαμάτα, η οποία έμεινε «άσφαιρη» για τέταρτο διαδοχικό αγώνα.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος) : Κόβαλ, Κωνσταντόπουλος (75′ Δρούγας), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Αρίμπας, Καρασαλίδης (82′ Κωτσόπουλος), Κάνιας (67′ Λόπεθ), Κάτσε (67′ Κατάλντι), Πασάς, Ακόστα (67′ Γρίβας), Τάτος

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης) : Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης, Μανθάτης, Καινούργιος, Ματίγια, Μουστακόπουλος, Μασιέλ, Βασιλόγιαννης (86′ Μαρότα), Τόρες (53′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας (78′ Μπουλούλης)