Bundesliga : Η Άιντραχτ νίκησε στον “τελικό” την Άουγκσμπουργκ και “αγκάλιασε” την ευρωπαϊκή έξοδο (vid)

Πολύ σπουδαία νίκη για την Άιντραχτ, σε μια χρονιά με πολλά σκαμπανεβάσματα αλλά και μεγάλη καταπόνηση με τη συμμετοχή σε τρεις διοργανώσεις.

Η ομάδα της Φρανκφούρτης έκανε το πιο σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 6ης θέσης που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς “λύγισε” την αντίσταση της πολύ φορμαρισμένης Άουγκσμπουργκ και αύξησε τη διαφορά από εκείνη στους 6 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ από νωρίς με τον Βάργκας (13’), όμως η Αϊντραχτ κυριάρχησε στο γήπεδο και έφτασε δίκαια στην ανατροπή στην επανάληψη.

Το ματς γύρισε μέσα σε 6 λεπτά, με τους Σαϊμπί (55’) και Εκιτικέ (61’) να πετυχαίνουν τα πρώτα τους γκολ στην Bundesliga και να δίνουν λύση στους αετούς, που στις καθυστερήσεις έκαναν το τελικό 3-1 με τον Μαρμούς και πήραν την πολύτιμη νίκη.