Και του χρόνου στη Super League o Πανσερραϊκός, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Πανσερραϊκός είναι και μαθηματικά μέλος της Super League για τη σεζόν 2024/2025!

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα και έφτασε τους 35 βαθμούς, φιγουράροντας μάλιστα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των play out.

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά, σε μια “μαύρη” σελίδα στην ιστορία του “Άγιαξ της Ηπείρου”…

Με αρκετά καλό ρυθμό και συνεχόμενες καλές στιγμές εκατέρωθεν άρχισε ο αγώνας στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών. ΟΠΑΣ Γιάννινα έδειξε έτοιμος και ορεξάτος να παλέψει για κάτι θετικό, παρά το γεγονός πως δεν υπήρχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον ίδιο, ενώ από την άλλη ο Πανσερραϊκός με… οδηγό τον Ουάρντα θέλησε να επιβάλει το παιχνίδι του από νωρίς και να βάλει βάσεις νίκης.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήρθε στο 13’ για του Ηπειρώτες. Ο Ροσέρο έπιασε ωραίο συρτό σουτ, η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασίου και το 0-0 παρέμεινε. Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία δημιουργούσε συνεχώς επικίνδυνες στιγμές προς την εστία των αντιπάλων του μέσα από συνεχόμενες στημένες φάσεις και εκτελέσεις του, εξαιρετικού στο πρώτο μέρος, Αμρ Ουάρντα.

Στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ χάρη σε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς από τον Τομάς. Ο Ουρουγουανός έπιασε έναν «κεραυνό» από μακρινή απόσταση, εκτέλεσε τον Αθανασίου, πέτυχε το πρώτο του γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα και στον πανηγυρισμό θέλησε να αποβάλλει από πάνω του τη μέχρι εκείνο το σημείο… κακοτυχία του.

Με τη συμπλήρωση 45’ λεπτών παιχνιδιού, ο Πανσερραϊκός είδε τον Γκορτζίλα να υποδεικνύει πέναλτι για παράβαση εντός περιοχής του Αθανασίου στον Μπετανκόρ. Ο Ισπανός αρχικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, όμως ύστερα από παρέμβαση του VAR, ο βοηθός πήρε πίσω την απόφασή του και έστειλε τον Ουάρντα στα… 11 βήματα. Ο Αιγύπτιος δε λάθεψε, πέτυχε το πέμπτο του φετινό γκολ και έστειλε του Σερραίους με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ακριβώς τον αντίθετο τρόπο με το πρώτο. Ο χαμηλός ρυθμός κυριάρχησε στην αναμέτρηση και επικίνδυνες στιγμές προς τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες.

Στο 63ο λεπτό ο Δεληγιαννίδης ανέτρεψε τον Λεό εντός περιοχής, ο Γκορτζίλας έδειξε τα… 11 βήματα και μαζί την ευκαιρία στον ΠΑΣ να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Κόντε ευστόχησε και έβαλε… φωτιά στην αναμέτρηση. Πέντε λεπτά μετά, οι Ηπειρώτες έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία να φτάσουν στο 2-2. Αρχικά, ο Άλεξιτς σταμάτησε το σουτ του Εραμούσπε πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια ο Γούλερι πρόλαβε τον Ροσέρο προτού σκοράρει προ κενής εστίας. Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν να μας προσφέρουν μονάχα μια καλή στιγμή του Ουάρντα με ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Αθανασίου.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και έτσι ο Πανσερραϊκός εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Οικονόμου (77′ Στάικος), Ουεντραόγκο, Τομάς (89′ Ντανκερλούι), Ουάρντα, Άλεξιτς (78′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (66′ Γούλερι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια, Κιάκος (45′ Πανάγου), Εραμούσπε, Παντελάκης (49′ Μπακαδήμας), Τζίνο (59′ Μπεγκαλά), Καραχάλιος, Ριένστρα (45′ Κύρκος), Λεό (72′ Παμλίδης), Ροσέρο, Κόντε.