Άλλος Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, “πάτησε” τη Μακάμπι για το 1-1! (vids)

Με τους 29 πόντους που σημείωσε, ο Κώστας Σλούκας έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην επικράτηση με 95-79 της Μακάμπι ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των playoffs.

Εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ πραγματοποίησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους.

Το αμυντικό πρόβλημα της πρώτης αναμέτρησης συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω με 28-20. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν βελτίωσαν για τα καλά την άμυνα τους με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δίνει πολύτιμες λύσεις κι επιθετικά ο Κώστας Σλούκας έδωσε το σύνθημα, ώστε οι «πράσινοι» να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 31-11 με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγηθούν με 51-39.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί 5-0 στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (56-39). Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο από τη στιγμή που ο Όντετ Κάτας επιστράτευσε άμυνα ζώνης η Μακάμπι μείωσε στους πέντε (71-66) στο 31’. Σ’ εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση του «τριφυλλιού», με συνέπεια να κάνει επιμέρους σκορ 11-4 και να μπει μπροστά με 82-70 στο 36’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία αφού οι «πράσινοι» πήρα τη νίκη φέρνοντας τη σειρά στα ίσια.

Tα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 5, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 29, Παπαπέτρου 15, Ναν 10, Γκραντ 3, Λεσόρ 11, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 2, Μαντζούκας, Μήτογλου 14

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 12, Ουέμπ 2, Μπράουν 18, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Ριβέρο 9, Κοέν 12, Τόμασον, Νίμπο 6, Μπλατ 11, Κόλσον 3