Καθοριστικό βήμα παραμονής για την Παναχαϊκή, με το…ενάμιση πόδι στη Γ Εθνική ο Ολυμπιακός Β

Την πιο μεγάλη της νίκη στη σεζόν πέτυχε η Παναχαϊκή, που πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής τον μεγάλο στόχο της παραμονής.

Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 1-0 του Ολυμπιακού Β στην Αγυιά, για την 7η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 2 και ουσιαστικά καταδίκασαν τους αντιπάλους τους σε υποβιβασμό.

Με την τέταρτη σερί νίκη του, το συγκρότημα του Γιάννη Τάτση που δεν κινδύνεψε σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, πήρε πολύ μεγάλο προβάδισμα σωτηρίας, πριν τη διακοπή του Πάσχα.

Mόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπαγκαλιάνη μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 4′ ο Αλιμπέ και ο Παπαδούδης κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Λίγο αργότερα όμως έγινε το 1-0 για την Παναχαϊκή, όταν ο Ζέκοφ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαρέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδούδη.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στη συνέχεια, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο. Είχαν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά ήταν λίγες οι φορές που κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Μία απ’ αυτές ήταν στο 49′, σε σουτ του Μαρίνου έξω από την περιοχή, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Μπαρέ, Ζαμόρα, Προύντζος, Τραορέ, Μασούρας, Μπαξεβάνος, Ζέκοφ, Ντε Ολιβέιρα (72′ Πετράτος), Αλίμπε (72′ Γαϊτανίδης), Χριστόπουλος (63′ Ιατρούδης)

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Λάιντνερ, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (63′ Πινακάς), Παπακανέλλος, Κουτσίδης, Μαρίνος (75′ Βλαχομήτρος), Κωστούλας Χ., Μουζακίτης, Αργυρίου