Serie A : Όλοι…δούλεψαν για την Αταλάντα σήμερα, “χρυσός” βαθμός η Ουντινέζε (vids)

Σε ένα ματς με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, η Νάπολι και η Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Με την Μπολόνια να έχει μείνει στο 1-1 με την Ουντινέζε νωρίτερα, οι Τζαλορόσι ήθελαν τη νίκη για να πλησιάσουν στην 4η θέση αλλά με την απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο δεν έπειθαν. Αντιθέτως, μετά το 25′, οι Παρτενοπέι ήταν αυτοί που ανέβηκαν και είχαν τις φάσεις για να προηγηθούν, χωρίς όμως να αξιοποιήσουν κάποια.

Έτσι, αυτοί που προηγήθηκαν τελικά ήταν οι Ρωμαίοι, οι οποίοι πήραν πέναλτι στο 58′ για μαρκάρισμα του Ζουάν Ζέσους στον Αζμούν, με τον Ντιμπάλα να εκτελεί ένα λεπτό μετά για το 0-1. Σκορ, όμως, που δεν έμεινε για πολύ, αφού στο 64′ ο Ολιβέρα με σουτ που κόντραρε στον Κρίστενσεν βρήκε δίχτυα για το 1-1. Με φόρα από την ισοφάριση οι Ναπολιτάνοι συνέχισαν με στόχο την ανατροπή και έφτασαν σε αυτή στο 84′, όταν ήταν η σειρά τους να πάρουν πέναλτι, για μαρκάρισμα του Σάντσες στον Κβαρατσχέλια, με τον Οσιμέν να γράφει το 2-1 από τα 11 βήματα.

Η Ρόμα, όμως, είχε απάντηση και κατάφερε στο 88′ να ισοφαρίσει σε 2-2 και μάλιστα με τον Άμπραχαμ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του. Ένα γκολ που έστειλε τους Τζαλορόσι στους 59 βαθμούς, στο -3 από την 4η Μπολόνια και στο +2, πλέον, από την 6η Αταλάντα, η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Τζιανπιέρο Γκασπερίνι νίκησε εύκολα στο Μπέργκαμο την Έμπολι με 2-0, χάρη στα τέρματα των Πάσαλιτς (42′ με πέναλτι) και Λούκμαν στο 51′.

Γκέλα της Μπολόνια κόντρα στην Ουντινέζε, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες (1-1) και να παίρνουν από έναν βαθμό στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A, με τους «ροσομπλού» μάλιστα να τελειώνουν το ματς με 10 παίκτες.

Έτσι, η ομάδα του Τιάγκο Μότα έκανε ακόμη ένα βήμα για να «κλειδώσει» θέση για το Champions League της νέας σεζόν, ενώ έχασε τεράστια ευκαιρία να προσπεράσει τη Γιουβέντους και να ανέβει στην 3η θέση. Αντιθέτως, η Ουντινέζε του Φάμπιο Καναβάρο πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού και είναι στο -2 από τις Φροζινόνα, Έμπολι και Βερόνα που βρίσκονται ακριβώς από πάνω της.

Οι «ζέβρες» προηγήθηκαν με γκολ του Παγέρο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και βρέθηκαν από το 64΄ με αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Μποϊκέμα. Έστω κι έτσι, όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78΄ με τον Σαλεμάκερς και διέσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.