Το…χρέος του ο Ολυμπιακός κόντρα στη Λαμία

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας της Λαμίας με 4-1 και επέστρεψε στις νίκες στα Play off της Super League. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρέμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου και στρέφει το βλέμμα της στον ιστορικό ημιτελικό με την Άστον Βίλα για το Conference League.

Ο Ολυμπιακός, έχοντας το μυαλό του στον ιστορικό ημιτελικό τη Μεγάλη Πέμπτη, επικράτησε άνετα της Λαμίας με 4-1 στο “Γ. Καραϊσκάκης” για την όγδοη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Ο Τσικίνιο στο 24′, ο Ναβάρο στο 27′, ο Ποντένσε στο 52′ και ο Αλεξανδρόπουλος στο 90+3′ πέτυχαν τα γκολ των «ερυθρολεύκων», που διατηρούν τις λιγοστές ελπίδες τους για τον τίτλο. Ο Τόσιτς στο 64′ μείωσε για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, η οποία πίεσε στο τελευταίο μισάωρο κι έφτασε αρκετές φορές κοντά στην επίτευξη δεύτερου γκολ.

Οι πολλές αλλαγές του Μεντιλίμπαρ φάνηκε να… μπερδεύουν λίγο τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο πρώτο 20λεπτο απείλησε μόνο μία φορά, όταν ο Μασούρας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στη μικρή περιοχή, μετά το πολύ ωραίο γύρισμα του Όρτα. Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία τους, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν στο σκορ στο 24′: εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ποντένσε και πάσα στον Τσικίνιο, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Κοσέλεφ. Τρία λεπτά αργότερα (27′), ο Έσε έκλεψε την μπάλα και με κάθετη μεταβίβαση έβγαλε τον Ναβάρο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, ο Ισπανός σκόραρε και ουσιαστικά «καθάρισε» από νωρίς το ματς (2-0).

Απαλλαγμένοι από το -όποιο- άγχος, οι γηπεδούχοι αναζήτησαν κι άλλα γκολ, αλλά τα σουτ του Έσε και του Ποντένσε δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (50′), ο Κοσέλεφ απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Μασούρα. Στο 52′, όμως, ο γκολκίπερ της Λαμίας δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να διορθώσει το λάθος του Σιμόν, το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Ποντένσε για να πετύχει το 3-0 με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο Μασούρας δοκίμασε κάτι αντίστοιχο στο 55΄, αλλά αστόχησε απελπιστικά, ο Μεντιλίμπαρ έκανε αλλαγές και οι φιλοξενούμενοι… ξεθάρρεψαν. Προειδοποίησαν στο 61΄ με σουτ του Τσιλούλη που απέκρουσε ο Πασχαλάκης, μείωσαν στο 64΄ με πλασέ του νεοεισελθόντα Τόσιτς και είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο 77΄, όταν ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη (μετά από εξαιρετική πάσα του Τόσιτς), αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός τελικά κράτησε τη νίκη και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Αλεξανδρόπουλο.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Πασχαλάκης, Τσικίνιο (58′ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα (84′ Ελ Αραμπί), Βέζο, Κίνι, Μασούρας (73′ Μαρτίνς), Ρίτσαρντς, Ναβάρο (73′ Ελ Κααμπί), Εσε, Ρέτσος (58′ Άμπι), Ποντένσε

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν (58′ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Νούνιες (46′ Τερεζίου), Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (75′ Τσούκαλος), Λέικ (84′ Τσιλιανίδης), Κοντονίκος (46′ Βασιλαντωνόπουλος)