National League 1 : Η ΧΑΝΘ έκανε το 2-0 κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, ισοφάρισαν τα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα Basket νίκησαν 75-72 τη Νήαρ Ηστ στο ΔΑΚ Μπάρας και ισοφάρισαν 1-1 τη σειρά των τελικών των play off στον 2ο όμιλο της National League 1.

Στον 3ο όμιλο, η ΧΑΝΘ επικράτησε 74-69 του Φίλιππου Βέροιας στην έδρα του στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, και πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου με 2-0 νίκες.

Ο αγώνας ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο, με την ομάδα μας να παίρνει πρώτη το προβάδισμα, έχοντας ωστόσο σε “απόσταση αναπνοής” την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι δύο ομάδες πήγανε “σώμα με σώμα” στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Φίλιππο να προηγείται στο καλάθι με 22-20, ενώ ανάλογη ήταν και η εικόνα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Προς το τέλος του ημιχρόνου, όμως, η ΧΑΝΘ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, πήρε διψήφιο προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-47 υπέρ της.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε κάτι ουσιαστικό να προσφέρει, με αμφότερες τις ομάδες να μην παρουσιάζουν καλό πρόσωπο και συνολικά να σημειώνονται 22 πόντοι, με τη ΧΑΝΘ να κρατάει τη διαφορά και τον πίνακα του σκορ να δείχνει 48-59 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Όλο το “ζουμί” ήταν στην τελευταία περίοδο του αγώνα, εκεί όπου ο Φίλιππος Βέροιας έδειξε μέταλλο και κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να επιστρέψει σε θέση οδηγού στο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, ένα κακό επιθετικά διάστημα, τον κράτησε πίσω, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΧΑΝΘ, ανέτρεψε εκ νέου το σκορ και τελικά έκανε το “break” με 69-74 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στη μάχη της ανόδου.