Premier League : Η Τσέλσι “έσβησε” το όνειρο της Τότεναμ για το Champions League (vid)

Μετά το καρέ τερμάτων στον πρώτο γύρο, η Τσέλσι έφτασε στο τελικό 2-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», συνεχίζοντας το κυνήγι των ευρωπαϊκών θέσεων και ελαχιστοποιώντας τις ελπίδες της ομάδας του Ποστέκογλου για την 4άδα.

Σαν να πήρε… μαθήματα από την Άρσεναλ, η Τσέλσι αντιλήφθηκε ότι η Τότεναμ έχει προβλήματα στην αντιμετώπιση στατικών φάσεων. Και αυτό επιβεβαιώθηκε.

Πρώτα, όμως, οι «μπλε» είδαν ξανά τον Νίκολας Τζάκσον να χάνει τεράστια ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον Βικάριο στο 5ο λεπτό, με τον πορτιέρε των «σπιρουνιών» να φτάνει στην μπάλα παρά τη λόμπα που του έκανε ο Σενεγαλέζος και εν συνεχεία ο Φαν ντε Φεν έδιωξε από την ανυπεράσπιστη εστία. Η ομάδα του Ποτσετίνο είχε άνεση στον αγωνιστικό χώρο και κατά διαστήματα προκαλούσε απίστευτη σύγχυση στα μετόπισθεν της Τότεναμ. Και κάπως έτσι στο 24ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Γκάλαγκερ από απόσταση, ο Τσάλομπα πήρε εκπληκτική κεφαλιά για το 1-0. Βέβαια, ο VAR εξέτασε για αρκετά λεπτά τη φάση για να δει αν υπήρξε φάουλ του Κουκουρέγια στον Μπρέναν Τζόνσον, αλλά το γκολ μέτρησε κανονικότατα.