Bundesliga : Η Στουτγκάρδη “διέλυσε” με Στεργίου την Μπάγερν, “τσίμπησε” βαθμό στο 90′ η Γκλάντμπαχ (vids)

Τη…φόρα της Μπάγερν Μονάχου έκοψε η Στουτγκάρδη!

Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες νίκησε με 3-1 στο ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής και την πλησίασε στους δύο βαθμούς, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Το σκορ άνοιξε στο 29′ ο Λεωνίδας Στεργίου, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Στουτγκάρδης, ενώ στο 37′ ο Χάρι Κέιν έφερε το ματς στα ίσια με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Το 2-1 σημείωσε στο 83ο λεπτό ο Βου Γεόνγκ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εμβουμπά.

Έναν πολύτιμο βαθμό στο 90+1′ απέσπασε στο Weserstadion η Γκλάντμπαχ. Η Μπορούσια προηγήθηκε στο 8′ με τον Χακ, όμως η Βέρντερ έκανε την ανατροπή με δύο τέρματα του Βόλντεμαντε (45′-65′). Η…λύτρωση για τους “πράσινους” ήρθε από τα 11 βήματα και συγκεκριμένα στο 90+1′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νοιχάους, αυξάνοντας τη διαφορά από τη 16η Μάιντς στους πέντε βαθμούς.

Στα άλλα ματς, η Ντόρτμουντ έφτασε στο ευρύ 5-1 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ και βρίσκεται στο -3 από την 4η Λειψία, ωστόσο η σπουδαία της επιτυχία κόντρα στη Ρεάλ για τα ημιτελικά του Champions League, έδωσε bonus την 5η θέση στη Γερμανία και έτσι (ότι και να γίνει στη συνέχεια), έχει εξασφαλίσει τη θέση της στα “αστέρια”.

Τέλος, στο Volkswagen Arena, η Βόλφσμπουργκ νίκησε άνετα την υποβιβασμένη Ντάρμσταντ και ουσιαστικά “καπάρωσε” τη θέση της στην Bundesliga της νέας σεζόν.