Serie A : Βρήκε την Ίντερ… μπόσικη και πήρε μια σπουδαία νίκη η Σασουόλο (vid)

Νίκη ανάσα για τη Σασουόλο, που με γκολ του Λοριεντέ στο 20ό λεπτό, επικράτησε με 1-0 της πρωταθλήτριας Ίντερ.

Η Ίντερ έχει κατακτήσει ήδη το Scudetto και δεν κυνηγούσε καν κάποιο ρεκόρ, η Σασουόλο «καιγόταν» για βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή και πήρε τρεις αφού χάρη σε γκολ στο πρώτο μέρος επικράτησε με 1-0 των Nerazzurri και μπορεί να ελπίζει ότι το φινάλε θα τη βρει στην κατηγορία. Δύο ήττες έχει φέτος στο πρωτάθλημα η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι και οι δύο είναι από τη Σασουόλο, που έχει πλέον στον πάγκο της τον Ντάβιντε Μπαλαρντίνι.

Η Σασουόλο ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά, είχε κάποιες μικροευκαιρίες και άνοιξε στο σκορ στο 20′ όταν ο Ντόιγκ γύρισε στον Λοριεντέ με καταπληκτικό πλασέ στο παραθυράκι νίκησε τον Αουντέρο. Το ματς ήταν πολύ μέτριο και αυτό βόλευε τους Neroverdi που γλύτωσαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το ακυρωμένο γκολ του Λαουάρο για οφσάιντ και στην επανάληψη αμύνθηκαν μαζικά και κράτησαν το πολύτιμο 1-0 που τους φέρνει τρεις βαθμούς από την παραμονή.