Επιβλητική η Νέα Ιωνία, έκανε το 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ (vid)

Η Νέα Ιωνία έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών επικρατώντας με 29-19 του ΠΑΟΚ στον 1ο τελικό.

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν κυρίαρχη σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει από το ημίχρονο (16-10) σημαντική διαφορά, η οποία έφτασε στα 10 γκολ (21-11, 24-14) στο 41’ και το 50’.

Το ματς ξεκίνησε στην απόλυτη ισορροπία, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρώτο εικοσάλεπτο, οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, με το σκορ να είναι ισόπαλο, 8-8. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με 3-0 σερί πήραν προβάδισμα, 11-8, το οποίο μείωσε ο ΠΑΟΚ, 11-9. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο ΟΦΝΙ έβγαλε εξαιρετικές επιθέσεις, σκοράροντας κατά ριπάς, κάτι που έφερε το ημίχρονο στο 16-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του Δικεφάλου έψαχναν το σερί που θα τις έβαζε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Η Νέα Ιωνία όπως έπαιξε σπουδαία άμυνα και μάλιστα αύξησε τη διαφορά στο 20-11. Τα κατά διαστήματα ξεσπάσματα των «ασπρόμαυρων» δεν ήταν αρκετά ώστε το σκορ να μειωθεί, με το τελικό σκορ να είναι 29-19.

Ο 2ος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 15/5 στο «Σπίτι του Χάντμπολ».