Premier League : Έχει…σφυγμό η Τότεναμ, υποβιβάστηκε η Μπέρνλι (vids)

Νίκη με ανατροπή για την Τότεναμ, που διατήρησε τις ελπίδες για την κατάληψη της 4ης θέσης, καθώς μείωσε τη διαφορά από την Άστον Βίλα στους τέσσερις βαθμούς, έχοντας και ένα ματς λιγότερο (14/5 εντός με τη Σίτι).

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου επικράτησε με 2-1 της Μπέρνλι και την έστειλε στην Championship, έναν χρόνο μετά την άνοδο της. Ο Λάρσεν είχε δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (25′), όμως επτά λεπτά μετά ο Πόρο ισοφάρισε για τους “πετεινούς”. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 82ο λεπτό ο Φαν ντε Βεν, “λυτρώνοντας” τους γηπεδούχους.

Την ευκαιρία να διατηρήσει τη διαφορά από την Τότεναμ έχασε η Νιουκάστλ και έτσι χάνει το…τρένο του Europa, δίνοντας πλέον τη μάχη για την κατάληψη της 6ης θέσης που οδηγεί στο Conference League. Η φιλοξενούμενη Μπράιτον πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Φέλτμαν στο 16ο λεπτό, με τους “ανθρακωρύχους” να ισοφαρίζουν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Λόνγκσταφ.

Η Λούτον είναι με το…ενάμιση πόδι στην Championship. Το γκολτου Λοκόνγκα στο 6ο λεπτό έδωσε ελπίδες στους “hatters”, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Γουέστ Χαμ πάτησε…γκάζι και με τρία τέρματα (54′ Ουάρντ-Πρόους, 65′ Σούτσεκ, 76′ Έρθι) έφτασε στο τελικό 3-1, που ισοδυναμεί με το κύκνειο άσμα της Λούτον στην Premier League.